Afetlere karşı dirençli toplum

Beylikdüzü Belediyesi, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) ile Kuluçka Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği 2.Afet Sağlığı Çalıştayı, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde konunun uzmanlarını bir araya getirdi.

Afetlere karşı dirençli toplum

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Beylikdüzü Belediyesi Başkan Yardımcısı Elçin Karaoğlu “Afetlerin zararlarını azaltmanın yolu, afetlere karşı dirençli toplum ve kentleri oluşturmaktır. Beylikdüzü Belediyesi olarak afete hazırlık çalışmalarında iyi bir yerdeyiz ama bununla yetinmeyerek afetlere dirençli bir kent inşa edebilmek ve toplumun farkındalığını arttırabilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Akın ise halkın bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından yapılan iki oturumda “Halk Sağlığı, Beylikdüzü Afet Hazırlık Yaklaşımı ve Kentsel Dayanıklılık, Beylikdüzü Hazır Projesi, İstanbul Kentinin Afet Değerlendirilmesi, Simülasyon Sistemleri’ gibi konularda sunumlar yapıldı ve katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı.

Deprem projesine başladık

Beylikdüzü için ilçedeki tüm risk unsurlarını göz önünde bulundurarak 2014 yılında büyük bir ciddiyetle çalışmalara başladıklarını; afetlere dirençli bir kent inşa edebilmek ve toplumun farkındalığını arttırabilmek adına çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Beylikdüzü Belediyesi Başkan Yardımcısı Elçin Karaoğlu, “Beylikdüzü’nde afet acil durum müdahale planımızı, en kötü senaryoya göre ilçemiz nüfusunun tamamını kapsayacak şekilde yaptık. İnovatif bir şekilde Afet Bilgi Sistemi (ABİS) uygulamasını hayata geçirdik. Beylikdüzü Belediyesi olarak afete hazırlık çalışmalarında iyi bir yerdeyiz ama bununla yetinmiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Toplanma ve geçici barınma odaklı Deprem Parkı Projesi için çalışmalara başladık. Afet sonrasında acil barınmaya yönelik olacak bu park, ilk yardım merkezleri, gıda stokları ve çadır depoları gibi ihtiyaçları da karşılayabilecek. Diğer yandan hem belediyemiz bünyesinde hem de ilçe çapında afet eğitimlerimiz de sürüyor.” diye konuştu.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER