Büyükçekmece:
Büyükçekmece'de Denizde Can Pazarı
 Büyükçekmece'de gezinti için çıktıkları tekne ile iki metrelik dalgaların arasında 3 vatandaş mahsur kaldı.Gerçekleştirilen operasyonla kıyıdan 100 metre açıkta bulunan vatandaşlar yaklaşık 5 saat sonra kurtarıldı. 
Büyükçekmece'de dün gece saatlerinde gezinti için çıktıkları teknede mahsur kalan 3 kişi 5 saat sonra kurtarıldı. Büyükçekmece sahilinde etkili olan dalgalar arasında denize çıkan Ergün Usta (38), Ali Arıcı (52), Hakan Turhan (50),'nın içerisinde bulunduğu tekne dalgalar arasında kaldı. Büyükçekmece Orduevi arka kısmı sahilinde kıyıya yaklaşık 100 metre mesafede su almaya başlayan teknenin içerisinde bulunan Ergün Usta, Ali Arıcı, Hakan Turhan, bulundukları teknenin su aldığını ve batmaya başladığını yakınlarına iletti. Yakınları durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Havanın yağışlı olması ve denizdeki dalganın 2 metreyi bulması üzerine polis ekiplerine bağlı kıyı emniyeti ekipleri tekneye ulaşamadı. Deniz arama kurtarma birliğine intikal ettirilen konu üzerine Sar timlerine ait özel tim olay yerine sevk edildi. Olay yerine gelen Sar timleri daha sonra botla tekne içerisinde kalan 3 kişiyi kurtarmak için operasyon başlattı. Denizden 100 metre açıkta bulunan tekneye yanaşan Sar timleri, tekne içerisinde bulunan 3 kişiyi çıkarmak istedi.
'Tekneyi terk etmek istemediler'
Yaklaşık 2 metreyi bulan dalgaların arasında kalan 3 kişi saatler süren operasyon sonucu kurtarılmayı beklerken, tekneye botla yanaşan kurtarma timlerinin yardımını kabul etmedi.


İşaret fişeği atıldı, tekneyi terk etmeleri istendi
Deniz arama kurtarma birliğine bağlı SAR timleri teknede mahsur kalanları kurtarmak için operasyon başlattı. Tim komutanı ilk önce işaret fişeği attığı kurtarma operasyonunda botla teknenin yanına gidildi. Sar timleri ekipleri teknede bulunanları çıkarmak istedi. Teknede bulunan Ergün Usta, Ali Arıcı, Hakan Turhan tekneyi bırakmak istemedi. Sar timleri durumu kıyıda bulunan tim komutanına iletti. Telsiz ile kurulan iletişimde Tim komutanı ise teknede bulunanların biran önce tekneyi terk etmeleri gerektiğini ifade etti. Daha sonra tekneden ayrılan 3 kişi botla kıyıya getirildi.
Yaklaşık 5 saat boyunca su alan tekne içerisinde bekleyen 3 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.Öte yandan tüm bu yaşananlar kameralarca kaydedildi. Görüntülerde işaret fişeği atılması ve ekiplerin teknede kalanları kurtarması saniye saniye görülüyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Büyükçekmece Belediyesi’nin hizmet atağı...
Büyükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçenin tamamında yol, kaldırım, asfalt, altyapı,...

Haberi Oku