Kanser riski budamaya engel

İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “Çınar Kanseri” hastalığının tespit edilmesinin ardından hastalığın diğer ağaçlara bulaşmasını önlemek adına 3 yıl boyunca çınar ağaçlarının budanmaması gerektiğini açıkladı

Kanser riski budamaya engel

Vatandaşlardan gelen budama talebi karşısında bir açıklama yapan Büyükçekmece Belediyesi; “Belediyemize gelen çınar ağacı budama talepleri, İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 16 Ekim 2017 tarihinde iletilen yazı doğrultusunda değerlendirilmektedir. Çınar ağaçlarında yapılan budamalar sonucu açık yara dokusunun oluşması ve hastalığın sağlıklı çınarlara bulaşmaması, yayılmaması için budama yapılamamaktadır” denildi.

Budama yapılmıyor

3 yıl önce başlatılan budama yasağının 16 Ekim 2020 tarihinde sona ereceği hatırlatılarak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Belediye’mize gelen çınar ağacı budama talepleri değerlendirmeye alınacaktır. Ağaç kuru ve tehlike arz ediyorsa veya zorunluluk gerektiren bir durum varsa vatandaşlarımız belediyemizin Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile iletişime geçmelidir. Türkiye’nin en fazla yeşil alana sahip olan ilçelerinden olan Büyükçekmece de yeşil alanlarımızı korumak ve karantinaya tabii olan bu hastalığın sağlıklı ağaçlara bulaşmasını önlemek adına her türlü tedbir alınmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 09:15

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER