MEVLANA'YA İHTİYAÇ VAR!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, insanoğlunun 21’inci asırda Mevlana felsefesine çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirterek; “Mevlana felsefesinden istifade edebilirsek mutlu yaşarız” dedi

MEVLANA'YA İHTİYAÇ VAR!

Hazreti Mevlana vuslatının 746’ıncı yılında Büyükçekmece Belediyesi ve Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü işbirliğiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus töreninde anıldı. Uluslararası Sema Okulu’nun gösterisi ve Türk Tasavvuf Müziği konseri yoğun bir manevi atmosfer oluşturdu.

Manevi bir atmosfer oluştu

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anma etkinliği, fotoğrafçı Emel Sezer ve Serdar Akay’ın hazırladıkları Arınma isimli fotoğraf sergisinin açılış töreni ile başladı. Bedia Muvahhit Gösteri Salonu’nda gerçekleşen Şeb-i Aruz törenine ilgi yoğun oldu. Türk Tasavvuf Müziği Konseri ve Uluslararası Sema Okulu’nun gösterisi ile yoğun bir manevi atmosfer oluşurken, salonu dolduran yüzlerce kişi unutulmaz bir geceye tanık oldu.

En muhteşem derst

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, maddiyatın insan meziyetlerini yok ettiği 21’inci asırda Mevlana felsefesine çok daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek; “Mevlana’yı analım ama şu vahşi kapitalizm döneminde paranın insanının bünyesindeki, beynindeki meziyetleri yok ettiği yani maddiyatın maneviyatı yok ettiği bu asırda Mevlana’yı örnek alabilmek en muhteşem derstir, yaşam biçimidir. Kısa ömrümüzde biraz olsun Mevlana felsefesinden istifade edebilirsek mutlu yaşarız. 746’ıncı yıldönümünde büyük filozof, büyük düşünür, büyük felsefe adamı Hazreti Mevlana’yı şükran, saygı ve minnetle anıyorum. İnşallah onun yolunda yürümek bizlere nasip olur. Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü’ne ve Uluslararası Sema Okulu Derneği’ne bu muhteşem gece için şahsım ve Büyükçekmece ailem adına teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Aksoy’dan teşekkür

Anma etkinliğine Uluslararası Lions Dernekleri Yönetim Çevresi Federasyonu Genel Yönetmeni Prof. Dr. Şevki Sözen ve Uluslararası Sema Okulu Derneği Başkan Yardımcısı Murat Ülker de katılırken gecede konuşan Büyükçekmece Albatros Lions Kulübü Başkanı Emine Ümit Aksoy, Mevlana’yı anma gecesine katkı sunan Büyükçekmece Belediyesine ve Uluslararası Sema Okulu Derneğine teşekkür etti.

Tasavvuf felsefesi konuşuldu

Büyükçekmece Belediyesi, Mehpare Ümit Kılıç’ın anlatımıyla gerçekleştirilen “Felsefece Bakış Tasavvuf Felsefesi Semineri”ni Büyükçekmecelilerle buluşturdu. Tasavvuf Felsefesi hakkında dinleyicileri bilgilendiren Mehpare Ümit Kılıç, Mevlana Celaleddin Rumi gibi tasavvuf felsefesinin önemli isimlerinin düşüncelerini katılımcılara anlattı. Büyükçekmece Belediyesi ve Anakucağı Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen seminere felsefe sever vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Seminerin sonunda müzik dinletisi gerçekleştirilerek konuşmacı Mehpare Ümit Kılıç’a Büyükçekmece Belediyesi Eğitim Koordinatörü Ahmet Yazıcı teşekkür belgesi takdim etti. Seminere Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem milletvekili Ayhan Alptuğ ve Büyükçekmece Belediyesi geçmiş dönem milletvekili Emine Alptuğ katıldı.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER