Tek bir ağaçtan 10 kilo zeytin!

Büyükçekmece’de bin yıllık zeytin ağacının bu yıl ürün vermesi vatandaşların ilgi odağı oldu.

Tek bir ağaçtan 10 kilo zeytin!

Vatandaşlara birlikte zeytin ağacının ürünlerini toplayan Akgün, "Zeytin ağacımız yaklaşık 1000 yıllık. Bu yıl zeytin ağacımızın zeytinlerini ilk kez topladık" diye konuştu

Geçtiğimiz yıllarda hizmete giren Büyükçekmece Belediyesi’nin meydanında bulunan zeytin ağacı yaklaşık bin yaşında. Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alınan ağaç bu yıl 10 kilo zeytin verdi.

1001 zeytin ağacı diktik

Vatandaşlarla birlikte zeytin toplayan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Zeytin ağacımız yaklaşık 1000 yıllık. Bu yıl zeytin ağacımızın zeytinlerini biz ilk kez topladık. Daha önce çok zeytin vermiş, çokça insan onun zeytinlerini yemiş. Bize yaklaşık 10 kilo zeytin verdi. Bu bizim için önemli bir mesaj. Çünkü bu yıl 1001 zeytin ağacı diktik. Bir taraftan da yüzlerce ceviz ağacı dikiyoruz. Çevre ve doğal yaşam alanlarındaki çalışmalarına hassasiyetle devam ediyor" dedi.

Burs verilecek

Zeytin ağaçlarından elde edilen gelirin öğrencilere burs olarak geri döneceğini belirten Başkan Akgün, "Büyükçekmece’de 3 sene sonra binlerce zeytin ağacından zeytin toplamanın ve topladığımız zeytinlerin gelirinden elde edeceğimiz parayla da çocuklarımıza daha iyi eğitim sağlandığını göreceğiz. Zeytinlerden elde edeceğimiz gelirleri çocuklarımıza burs olarak vereceğiz. İlk hasadı belediye binası önündeki 1000 yıllık zeytin ağacımızdan yaptık. Devamı yeni genç zeytinlerimizin başına" açıklamasını yaptı.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER