Dünya:
ABD yeni kasırga için hazırlık yapıyor
Öte yandan Florida Valisi Rick Scott, hızı 5'inci kategoriye yükselen İrma kasırgası için acil durum çağrısı yaptı.


ABD Ulusal Kasırga Merkezi, ABD'deki güzergahı tam belli olmayan ancak hafta sonu Atlantik Okyanusu üzerinden gelmesi beklenen, saatteki hızı 175 kilometreye ulaşacak kasırga "Irma"nın, Florida dahil Meksika Körfezi kıyılarını vuracağını bildirdi. 

Merkezin, yeni kasırgaya hazırlanılması çağrısında bulunmasının ardından Florida'da halk alışveriş merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 

Florida Valisi Rick Scott, eyalet genelinde acil durum ilan ederken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Floridalılara Irma kasırgasına karşı hazırlanmaları için federal yönetimin (devlet) tüm kaynaklarını sunduğunu duyurdu. 

Meteoroloji yetkilileri, Porto Riko'yu vuran ve acil durum ilan edilerek Ulusal Muhafızların müdahalede bulunması kararının çıkarılmasına yol açan Irma kasırgasının çok güçlü ve tehlikeli olabileceği uyarısı yapıyor. 

ACİL YARDIM MALZEME KİTİ 

Meteorolog Dave Samuhel, kasırganın etkili olacağı bölgede yaşayan halka "acil yardım malzemelerinizi hazırlayın" uyarısında bulundu. 

Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), bu kitlerde en az üç gün yetecek su, nakit para, pasaport, sosyal güvenlik numarası, sigorta poliçeleri ve banka hesap bilgileri gibi dokümanlar, üç gün yetecek ve buzdolabı dışında bozulmayacak, susatmayan gıda, bir haftalık reçeteli ilaçlar ile Ağrı kesiciler ve antasitler gibi ilaçlar, çöp torbaları, kağıt veya plastik bardak ve kaplar ile yedek piller, battaniyeler ve radyo bulunmasını tavsiye ediyor. 

HARVEY'DEKİ ÖLÜ SAYISI 66'YA ÇIKTI 

Öte yandan geçen hafta ABD'nin Teksas eyaletini etkisi altına alan Harvey tropikal fırtınasında ölenlerin sayısının 66'ya yükseldiği bildirildi. Yüz binlerce abonenin elektriksiz kaldığı, köprüler ve yolların hasar gördüğü kasırgada tahmini zararın 150 milyar dolar olduğu kaydedildi. 

Teksas Valisi Gregory Wayne "Greg" Abbott, kasırganın sebep olduğu maddi kaybın 180 milyar doları bulabileceğini duyururken FEMA da yaklaşık 560 bin ailenin konut yardımı programına kayıt yaptırdığını açıkladı. 

Harvey fırtınasının yol açtığı su taşkınlarında yüz binlerce ev ve araç hasar görmüş, on binlerce kişi geçici barınaklara yerleştirilmişti. 

En fazla zararı, ülkenin en büyük 4. kenti Houston'a veren Harvey, Belediye Başkanı Sylvester Turner'ın, yağmalamaya karşı yarım günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmesine neden olmuştu. 

KASIRGANIN ŞİDDETİ 5'E YÜKSELDİ

Florida Valisi Rick Scott, hızı 5'inci kategoriye yükselen İrma kasırgası için acil durum çağrısı yaptı. ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kenti başta olmak üzere etkili olması beklenilen, hızı 5. kategoride olan İrma kasırgasının karada etkili olması bekleniyor.

Öte yandan Vali Scott, Florida eyaletinde 67 ilçede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamıştı. Kasırganın, Florida eyaletini Cuma günü vurmasının beklendiğini belirten Scott, devletin kasırgadan önce en iyi şekilde hazırlanıp önlemlerini alacağını söyledi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

8 saat toprak altında kalan bebek kurtarıldı
Brezilya’da öldüğü sanılarak gömülen bebek, 8 saat toprak altında kaldıktan sonra kurtarıldı.

Haberi Oku