Dünya:
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başladı


Strazburg'da bulunan Avrupa Konseyi binasında toplanan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde, İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim Teknik Destek Projesi (İSKEP) ile ilgili bir resepsiyon verilerek kongre üyeleri ve Avrupa Konseyi çalışanları bilgilendirildi. Türk kültürü ve müziğinin de tanıtıldığı resepsiyonda Türk mutfağının eşsiz lezzetleri ikram edildi.

Kongre ile ilgili Türk heyeti adına AA'ya değerlendirmede bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "Bu kongrenin bizler için önemi; birincisi Kıbrıs meselesi konuşulacak, ikincisi Ermenistan'la ilgili meseleler var, belki Türkiye olarak söz almak gerekebilir ama bunlardan daha önemli olan 15 Temmuz darbe girişimi. Bugün yer aldı, yarın da yer alacak. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili burada bilgilendirme yapıyoruz. Avrupa Konseyi biliyorsunuz Avrupa'nın politik kararlarının alındığı bir organizasyon. Burada Türkiye'nin lehine kararlar alınması, aleyhine herhangi bir kararın çıkmaması için biz Türk heyeti olarak, elçiliğimizle birlikte, Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. 31. Genel Kurul, hayırlı olsun diyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin geçen yıl 18 üye ile en büyük 6 ülke arasına girdiğini, Türkçenin de resmi dil olarak kongre çalışmalarında kullanılmaya başladığına dikkati çeken Palancıoğlu, "Bu önemli bir başarı. İnşallah Türk heyeti olarak Avrupa Konseyi'nde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele edeceğiz." dedi.

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Türk heyeti olarak önemli çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Palancıoğlu, "Biraz önce Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, 15 Temmuz ile ilgili Türkiye'yi ziyaretinden bahsetti. Türkiye'ye ilk gelen kişilerden biriydi. Avrupa Konseyi'nin 15 Temmuz darbe girişimini kınadığını belirtmişti. Burada da tekrarladı. Gerçekten Avrupa Konseyi Türkiye'ye destek veriyor. Bizler de Türk heyeti olarak burada oldukça aktifiz. İnşallah Türk heyeti olarak bundan sonra da Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Palancıoğlu şöyle devam etti: 

"AK Parti Talas Belediye Başkanı olarak Kayseri'den katılıyorum. Aynı zamanda Rize Belediye Başkanımız, Artvin Belediye Başkanımız, Kazan Belediye Başkanımız, Bingöl Belediye Başkanımız, Kocaeli Belediye Başkanımız, Büyükçekmece Belediye Başkanımız hakeza buradalar. Hemen hemen her partiden ya belediye başkanı ya da meclis üyesi statüsünde arkadaşlarımız buradalar. 18 kişilik bir Türkiye heyeti yer alıyor. Tabii bu organizasyona en büyük desteği Türkiye Belediyeler Birliği sağlıyor. 5 kişilik bir ekiple de Türk heyetine destek veriyorlar."

Avrupa Konseyi'nin genel kurulları sırasında öğle aralarında değişik ülkelerin hem tanıtımda bulunmak hem de kendi meseleleri hakkında bilgilendirme ve tanıtma amaçlı resepsiyonlar düzenlediğini söyleyen Palancıoğlu, "Türkiye Belediyeler Birliği tarafından İSKEP projesi gerçekleştirildi. 8 milyon avroluk bir proje. 4 yıl süren bir proje. Bu kapsamda, hem bu projenin açılışı yapılmış oldu, hem de çeşitli ikramlarla Türkiye, Türk kültürü tanıtılıyor. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili Türkiye Belediyeler Birliği'nin hazırlamış olduğu fotoğraflı broşür de dağıtılarak darbe girişimi anlatılmış oluyor" dedi.

Kongreye katılan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap da AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tabii ki bu kongre yerel yönetimleri ön plana çıkaran bir kongre ama ister istemez genel yönetimle ilgili konular da gündeme geliyor." ifadesini kullandı.

Kasap, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Göç sorunu temel anlamda bire bir yerel yönetimleri ilgilendiriyor. Bu yerel yönetimlerde özellikle Suriye olayından sonra, ülkemizin ne kadar bir yük kaldırma noktasında olduğunu, özveriyle bu konuya sarıldığını ifade ediyoruz. Bunun yanında, Avrupa ülkeleriyle bu konunun paylaşılması noktasındaki görüşlerimizi ifade ediyoruz. Zaman zaman son gelişmelerle ilgili Türkiye'mize yönelik bazı eleştiriler de oluyor. Bunlara karşılık olarak bizler de ülkemiz adına savunmamızı yapıyoruz. İfadelerimizi kullandıktan sonra ikna edici bir atmosferin ortaya çıkması bizi memnun ediyor. Kongre boyunca bu tür faaliyetlerimizi sergileyeceğiz."

İki gün sürecek kongrede yapılan seçimle Avusturyalı üye Gudrun Mosler-Törnström kongrenin yeni başkanı olarak belirlendi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yüz Tanıma Teknolojisi İlk Sonuçlarını...
Çin'in açık alanlarda uygulamaya koyduğu ve yapay zeka ile çalışan yüz tanıma sistemi sayesinde,...

Haberi Oku