Eğitim:
Üniversite tercihi için yarın son gün
İyi bir üniversite için aylardır uğraşan öğrencilerin tercih süreci yarın sona erecek. Hâlâ listelerini hazırlamamış hatta karar verememiş adaylar bulunuyor. Listeniz hazırsa da, bu 4 maddeye göz atın. Çünkü değiştirme şansınız var.

1- Sıralamaya göre tercih yapın 

Puana göre değil, sıralamaya bakarak liste oluşturun. Çünkü puanlar yıla göre değişebilir. Bazı bölümlerin başarı sırası barajlarına da dikkat. Puanınız barajın altındaysa ölü tercih yaparsınız. Uzmanlar, son tercihin adayın sıralamasının altında olmasını da öneriyor.

2- Özel koşulları iyi okuyun 

Bazı programlarda cinsiyet, vatandaşlık, sıralama barajı ve sağlık durumu gibi kriterler olabiliyor. Bunlar belirli kişiler için ayrılan kontenjanlar.

3- Çevre etkisine kapılmayın 

Bölüm tercihi aynı zamanda meslek seçimi. Aileler bazen baskı oluşturabiliyor. Aday çevrenin de fikrini almalı ancak son kararı kendi vermeli. Kişilik, yetenekler, istekler göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca “Yeter ki bir yere yerleşeyim” düşüncesiyle hareket edenlerin okulu yarıda bırakabildiğini unutmayın.

4- Kod yazımlarına dikkat 

‘Tercih süresi’ içinde listenizde değişiklik yapabilirsiniz. İşlemlerinizi noktaladıktan sonra bir çıktı alıp, saklayın. Bölümlerin kodlarını doğru yazdığınızdan emin olun. Birkaç kez, başkalarıyla kontrol edin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Bakanlık Onaylı İlk K12 AR-GE Merkezi Mektebim’de
Bakanlık Onaylı İlk K12 AR-GE Merkezi Mektebim’de

Haberi Oku