20 ilde elektrik gece yarısı 30 dakika kesildi

Türkiye iki hafta önce yaşanan elektrik kesintisinin şokunu yaşarken, önceki gece yeni bir elektrik kesintisiyle karşı karşıya kaldı.

20 ilde elektrik gece yarısı 30 dakika kesildi
Cumartesi günü saat 24.00'e doğru, büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu'da elektrikler bir anda kesildi.

TEİAŞ'ın sisteme müdahalesiyle sorun Türkiye geneline yayılmadan, bölgesel düzeyde kontrol altına alındı. 25-30 dakikalık kesintiden sonra illere elektrik verilmeye başlandı.


Türkiye 31 Mart'ta, TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır'm istifasıyla sonuçlanan tarihinin en büyük elektrik kesintisini yaşamıştı, önceki gece de Batı illerindeki santrallar PMUM'da fiyatlar düşük olduğu için üretim yapamadı.

Batı illerinin elektrik tüketimi ihtiyacının Doğu'daki HES'ler ve Çukurova'daki bazı santrallardan karşılanması zorunlu hale geldi. Bu zorunluluk ise iletim sistemini zorladı.

Başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere 20'yi aşkın ilde elektrik kesintileri yaşandı. TEİAŞ hızla müdahale ederek, kesintinin Türkiye geneline yayılmasını engelledi.

PMUM FİYATLARI TARTIŞILIYOR

İki elektrik kesintisinde de PMUM'da oluşan düşük fiyatların etkisi öne çıktı. Enerji sektörü uzmanları PMUM'da günlük ortalama elektrik fiyatlarının 8-10 kuruşa düştüğünü belirterek, "Doğalgaz santrallarının sadece doğalgaz maliyetleri 17 kuruş. Batı'da yer alan, bazı santralların bu fiyatlarla talebi karşılaması mevcut koşullarda çok zor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 09:02

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER