2020 İşsizlik maaşı ne kadar oldu? İşsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir?

Asgari ücret zammının belli olmasıyla beraber, 2020 işsizlik maaşı ne kadar oldu sorusuna yönelik araştırmalar hız kazandı.

2020 İşsizlik maaşı ne kadar oldu? İşsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları kapsayan kişilere ödenen işsizlik maaşı, asgari ücret zammına göre belirlendi. İşsizlik maaşı en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40'ı, en yükseği ise yüzde 80’i oranında oldu. Peki, işsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir? En düşük işsizlik maaşı ne kadar oldu?


Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, işveren ve hükümetin oy çokluğuyla aralık ayında belirlendi. Asgari ücretin netleşmesiyle beraber, işsizlik maaşı ödeneğinin ne kadar olduğu merak konusu oldu. Peki, 2020 yılında işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? İşte, 2020 işsizlik maaşı ücreti ve konuyla ilgili detaylar.


 2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?


Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, asgari ücretin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olacağını açıkladı.Bu maaşın sınırları geçerli asgari ücrete göre belirleniyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40'ı, en yükseği ise yüzde 80’i oranında oluyor. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor. Bu detaylar ışığında damga vergisi kesilmeden önce işsizlik maaşı 2020 yılında en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?


Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?


Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER