Ekonomi:
Bağkur'luya emeklilik kredisi
Yıllardır ödenmeyen sigorta borçları birikince Bağkurlu’nun sırtında ağır bir yük oluşturuyordu. Özellikle emeklilik yaşı gelen ancak, eksik primi olduğu için emekli olamayanlar, geçmiş dönem sigorta borçlarını veya dondurulan Bağkurluluk sürelerini canlandırmak istese de yüksek fatura nedeniyle ellerinden bir şey gelmiyordu.

AFTAN YARARLANMA ŞARTI

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) işte bu borçlu sigortalıları sevindirecek haber geldi. Ziraat Bankası ile bir protokol imzalayan SGK, 30 Haziran’da başvuru süresi biten aftan (7020 sayılı yasa) yararlananların, düşük faizle kredi kullanmasını sağlayacak. Krediyi, af kapsamında borcunu ödeyip prim ve yaş şartını yerine getirerek hemen emekli olabilecekler alabilecek.

31 AĞUSTOS SON TARİH


Kredi alıp emekli olabilecek durumda olan kişi sayısı 150 bin. Bu emekli adayları isterse yapılandırılan borcun son peşin ödeme tarihi olan 31 Ağustos’a kadar Ziraat’e veya SGK’ya kredi için başvurabilecek. Emekli olacaklar, borcunu güncel değer üzerinden ödeyecek. Bu da her ay için en az 613 lira demek. Borç ödenince emekli maaşı en geç 3 ay içinde bağlanacak.
 
30 BİN LİRADA 1042 LİRA ÖDEME


Kredinin vadesi 36 ay, faizi ise yüzde 1.05 olacak. Krediden tahsis ücreti alınmayacak. Banka isterse hayat sigortası yapacak. Buna göre örneğin; 30 bin liralık borca karşılık 36 ay vadeli bir kredi çekilirse aylık ödemesi 1042 lira olacak. Çıkan kredi nakit olarak sigortalıya verilmeyecek, vadesiz hesabına aktarılıp bloke edilip sonra SGK’ya aktarılacak.
 
BORÇ DONDURULURSA...


Nisan 2015 tarihinden önceki 12 ay ve üzeri borçlar dondurulmuştu. Örneğin; 10 yıllık primi dondurulan Bağkurlu, emekliliği için 3 yıl yetmesine rağmen dondurulup silinen bu 10 yıllık süreye ait tüm primleri ödemek zorunda. Yasa, 3 yılı ödemeye izin vermiyor. Bir başka deyişle Bağkurlu istediği süreyi değil dondurulan süreyi canlandırabilecek.

NASIL ÖDENECEK?

Kredi kullanıp SGK prim borcunu kapatan Bağkurlular, kredi borcunu emekli olduktan sonra ödemeye başlayacak. Kredi taksitleri emeklinin maaşından belli oranda kesilecek. Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Kredi büyük bir şanstır. Emekliliği bekleyen Bağkurlular bunu iyi değerlendirsin” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

İstanbul'un Konutta En Ucuz İlçesi Esenyurt...
Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin araştırmasına göre, İstanbul'da en düşük konut metrekare...

Haberi Oku