Ekonomi:
Dev Kentsel Dönüşüm Atağı! 200 Milyar Liralık Kredi Verilecek
17 Ağustos depreminin 18'inci yıldönümünde Türkiye köklü bir 'kentsel dönüşüm' hamlesi başlatıyor. İstanbul'da 1 yıl içinde 100 bin yeni konut yapılacak, ülke genelinde ise deprem riski yüksek olan illerden başlanarak 1 yılda 500 bin konutun dönüşümü tamamlanacak. Yeni kentsel dönüşüm atağı için, 'sıfır faizli' özel kredi paketi oluşturulacak. Dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanan müteahhitler de teşvikten yararlanacak.

100 BİN KONUTLUK 'YENİ İSTANBUL' KURULACAK

'Büyük İstanbul Dönüşümü' olarak tanımlanan kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi. Bu alanda 100 bin konutluk 'Yeni İstanbul' kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme 'evet' diyenlere bu yeni kent merkezinde daire verilecek. Kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek.


20 MİLYARLIK KREDİ

Takvim'in haberine göre, TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut'un daha etkin olduğu, belediyelerle koordineli, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 milyar liralık başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Yeni kentsel dönüşüm planı ile yaklaşık 200 milyar liralık ekonomik canlılık yaratılması hedefleniyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

OHAL kalktı: Dolardan ilk tepki
Dolar/TL açılışta 4.81 lira seviyelerinde bulunurken, euro da 5.61'den güne başladı.

Haberi Oku