Ekonomi:
Dün Yükselişe Geçen Dolar, 3,95 Lira Seviyesinde Dengelendi
Dolar, dün yurt içinde veri akışı normal devam ederken Reza Zarrab davası ve ABD'den gelen beklentilerin üzerindeki ekonomik büyüme verisinin ardından yüksek seyir izlemiş ancak sonradan değer kaybederek TL günü kazançla kapamıştı. Dolar kuru bugün sabah saatlerinde 3.9567 lira düzeyinde güne başladı ve sakin seyrine devam ediyor.

ZARRAB DAVASI BELİRLEYİCİ OLACAK

Öte yandan yatırımcıların ABD vergi reform yasasındaki gelişmeleri temkinli izlemeleriyle temel para birimleri karşısında dolar aylık düşüş kaydediyor. Öte yandan, FED Başkanı Yellen, kademeli faiz artırımlarının devam etmesini beklediğini, enflasyondaki düşük seyrin ise bir süre daha kalıcı olabileceğini açıkladı.

Zarrab davasındaki gelişmelerde analistler, davanın devamında Türkiye'den başka bankacı veya siyasilerin suçlanıp suçlanmayacağına ilişkin sürecin netlik kazanana yani dava sonuçlanana kadar da bu baskının devam edeceği öngörüyorlar.

JEOPOLİTİK GELİŞMELER TAKİP EDİLECEK

Piyasalarda enflasyonda yükseliş, TL'deki değer kaybının enflasyon üzerinde ilerleyen dönemde baskı yaratabileceği endişesi, AB, ABD ve NATO ile ilişkiler, jeopolitik gelişmeler de yakından takip ediliyor.

ABD Senato komisyonundan geçen ancak henüz nihai halini almamış vergi tasarısına ilişkin haftanın son günlerinde Senato genel kurulunda yapılacak oylama yaklaşırken, ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçiler federal açığın genişleyeceğinden endişe eden yasa yapıcıları memnun etmek için vergi yasa tasarısını yeniden formüle etmeye çalışıyorlar.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çipli kimlik...
İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kimliklerle...

Haberi Oku