Ekonomi:
ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNDEN TÜKETİCİYE BİR DARBE DAHA…!

Emanet ;

Türkiye`de elektrik dağıtım firmalarının özelleştirilmesi ile başlayan,firmaların kâr hırsıyla abonelerin sırtına yüklenen elektrik dağıtım şirketlerinin son uygulaması ile vatandaşların bir kez daha mağdur edildiklerini derneğimize ellerinde faturalarla gelen tüketicilerden görmekteyiz.Çeşitli kılıflarla tüketicilerin ceplerindeki son kuruşlarına kadar talip olan dağıtım şirketlerine gerek Enerji Bakanlığımız gerekse EPDK (Enerji Piyasası Denetleme Kurulu) nun dur demesi gerekli.


ELEKTRİK GÜVENCE BEDELİ NEDİR ?


Elektrik şirketleri, tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı, abonelik sırasında güvence bedelini teminat olarak alır. Sözleşme iptal edildiğinde bu bedeli iade eder.


TÜKETİCİ SORUYOR….


ESKİ ABONELERE GÜVENCE BEDELİ ALMAKTA NEYİN NESİ?

BİZ BU BEDELİ 25 YIL ÖNCE ÖDEDİK…


Emanet ; derneğimize başvuru da bulunup haklı olarak şu soruların cevabını arıyorlar.” Bize güvence bedeli adında 103,66 TL fatura gönderilmiş. Kaç yıllık abonelik de tekrar güvence bedeli nasıl oluyor da tekrar isteniyor.”


“Hiçbir şekilde tarafıma ibraz edilmeden çekilen 305 TL tutarında ki bedelin iadesini istiyorum.65 yaşındayım.Kim bilir kaç yıldır elektrik abonesi olduğumu bile unuttum,hatırlamıyorum..Yıllar sonra böyle saçmalık olmaz. Hem 315 lira nedir? Ha cebimden çekmişsiniz ha bankadan.”


“19 yıldır düzenli olarak ödeme yapan bir aboneyim. Bu Boğaziçi CLK ‘nın talep ettiği 70 lira elektrik güvence bedeli nedir,19 yıldır güven veremedik mi? O zaman yıllar evvel yatırdığımız güvence bedelini faiziyle bize geri verin. “


HA KAYIP KAÇAK…

HA HAKSIZ YERE İKİNCİ KEZ GÜVENCE BEDELİ İSTEMEK…

BU ŞİRKETLERE SORUŞTURMA AÇILMALI…


Dernek Başkanı Emanet son zamanlarda bu konuyla alakalı derneğimize şikayetler yağmaktadır.Vatandaşın herhangi borcu yoksa, sözleşme yenilenmemişse,tüketici olarak herhangi bir ek bedel ödemeden elektrik kullanmaya devam etmesi gerekmez mi?


Elektrik dağıtım şirketleri karşısında mağdur olan tüketicilerin haklarını korumak için Bakanlığımızın bir çalışma yapıp haksız yere güvence bedeli isteyen elektrik dağıtım şirketine soruşturma açmasını talep eden yüzlerce tüketicimiz var diyen Emanet ;


FATURALARINIZA YANSITILAN GÜVENCE BEDELLERİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYIN…! Diyerek tüketicilere seslenerek basın açıklamasına son verdi.


Buradan tüketicilere uyarıda bulunmak istiyoruz;hemen hemen her aboneye farklı tutarda yansıtılan bu ücret için bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım şirketlerine faturanıza yansıtılan güvence bedeli ile ilgili itiraz dilekçesi verin.Haklarınızı aramaktan çekinmeyiniz.Bu şirketlerden gelecek cevaba göre de mağduriyetinizi gidermek için tüketici mahkemeleri,hakem heyetleri gerekirse Epdk ve Bimer üzerinden her türlü yolu sonuna kadar kullanın.Ayrıca ödemeye gittiğiniz zaman üzerinize başka abonelik bulunup bulunmadığını sorgulatın ve üzerinize abonelik bulunması halinde dağıtım şirketinden güvence paranızın iadesini isteyin.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dolar yükselişini sürdürüyor
Hafta başında 6 lira seviyelerine doğru gevşeyen dolar/TL'de aşağı yönlü hareket sınırlı kaldı....

Haberi Oku