Ekonomi:
İndirim yok zam var!
Ağustos’ta 613 lira olan ortalama poliçe fiyatı, Ekim’de 663 liraya çıktı. Hükümet son kez uyardı!

Trafik sigortası 20 milyon araç sahibi için zorunlu. Ancak poliçe fiyatlarındaki artış nedeniyle milyonlarca araç sahibi dertli. Sigorta şirketleri ise maliyetleri arttığı gerekçesiyle sigorta bedellerine zam yapmaya devam ediyor. Araç sahiplerinden gelen tepkiler üzerine harekete geçen hükümet, sigortacıların maliyetini düşürüp, sigorta poliçelerinin ucuzlamasını sağlamak için bir takım düzenlemeler yapmıştı.

Belirsizlik giderildi ama...

Örneğin; bugüne kadar vefat tazminatının hesaplanmasında kanunla sınırları çizilmiş belli bir standart olmadığından mahkemeler, kişiden kişiye değişen tutarlarda yüksek tazminatlara hükmediyordu. Yasayla standart getirildi. Sigortacılar kime ne kadar ödeyeceğini artık biliyor. Bugüne kadar kusurlu sürücüler trafik sigortasından tazminat haklarını kullanabiliyordu. Yeni yasayla kusurlu sürücülere ve yakınlarına tazminat ödenmeyecek.

YÜZDE 8.2 ARTIŞ OLDU

Düzenlemeler yetmedi, trafik kazalarında zarar görenlere, tazminat için mahkeme yerine önce sigortacıya başvurma şartı getirildi. Bunlara rağmen zorunlu trafik sigortasında beklenen indirim gerçekleşmedi. Yüzde 20-25’lik indirimler hayal oldu. Hatta zam geldi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin son verisine göre; Ağustos’ta 613 lira olan ortalama poliçe fiyatı yüzde 8.2 zamlandı, Ekim’de 663 liraya çıktı. Geçen yıla göre ise artış yüzde 50.

MEHMET ŞİMŞEK: İNDİRİM SÜRMEZSE MÜDAHALE EDERİZ

‘İndirimi görmezsek müdahale ederiz’ Sigortada beklenen indirim gerçekleşmeyince dün hükümetten, müdahale sinyali geldi. Primlerdeki düşüşü yeterli görmedikleri için sektörü uyardıklarını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şöyle dedi: “Bu, benim son uyarımdı. Sektörün bu düzenlemeler yapılmadan önce ‘yüzde 20-25 civarında indirimler olabilir’ şeklinde bir perspektifi vardı. Bunu görmezsek en son çare kamu yararını düşünerek adım atabiliriz, müdahale olabilir.”

SİGORTANI KARŞILAŞTIR

Trafik sigortasında beklenen ‘teklifli indirim’ dönemi başladı. Araç sahipleri artık Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapıp teklif alabilecek. Sorgula TC veya vergi kimlik numarasıyla yapılabiliyor. Sorgulama için ayrıca araç plakasını girmek gerekiyor. Bu bilgileri sisteme girenler en az 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırarak görebiliyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

`Türkiye bu yıl da bir numara olacak`
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Sir Suma Chakrabarti, 2016 yılında Türkiye’de 43’ten fazla...

Haberi Oku