Ekonomi:
Kırmızı Et Fiyatlarına Rekor Zam! 38 Liradan 40'a Çıktı
Enflasyon farkıyla birlikte yılın ikinci yarısında yüzde 4.7 zam alacak olan 11 milyon emekli ve 2.5 milyon memur, gıda fiyatlarına gelen zamlarla birlikte ne yapacağını şaşırdı. Özellikle kırmızı et fiyatlarının son bir ayda iki kez artması, vatandaşı kasap tezgahlarından iyice uzaklaştırdı.
SATIŞLAR YÜZDE 20 DÜŞTÜ

Ramazan'da kırmızı ete zam gelmeyeceğini söyleyenlerin aksine önce yüzde 4.2 zamlanarak 38 liraya yükselen dana kıymanın fiyatı, ikinci zamla 40 liraya ulaştı. Dana kuşbaşı 41.50 liradan 43 liraya çıkarken, karkas etin fiyatı da 26.50 liraya yükseldi. Geçen yıl Temmuz ayına göre ise kıyma yüzde 33, dana kuşbaşı ete ise yüzde 26 zam geldi.

"BU YIL İŞLER TERS"

Gelen zamlar yüzünden Ramazan'da satışların geçen yıla göre yüzde 20 düştüğünü söyleyen Beşiktaş'taki Yayla Et'in işletmecisi Mahmut Gökhan Güner, "Geçen yıl nefes almadan çalıştık. İzinleri bile iptal etmiştik. Bu yıl ise tam tersi bir durum söz konusu" dedi.

STOKÇULAR DEVREDE

Piyasada yeterli hayvan olmasına rağmen köylünün stokta et tuttuğunu bu nedenle de fiyatların arttığını belirten Güner, bu durumun Eylül ayına yani Kurban Bayramı'na kadar devam etmesi halinde yeni bir zam dalgasının gelebileceğini ifade etti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tüketici güven endeksi azaldı
Tüketici güven endeksi eylül ayında yüzde 4,3 azalarak yüzde 55,8 olarak gerçekleşti.

Haberi Oku