Ekonomi:
Yapılandırmada son gün yarın!
Hükümet, zaman zaman uygulamaya koyduğu yapılandırma yasalarıyla vatandaşın vergi borcunu ödemesini kolaylaştırıyor. En son çıkarılan 7020 sayılı yapılandırma kanunuyla, yeni bir sistem devreye alındı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Vergiye gönüllü uyumu teşvik eden, iyi niyetli mükelleflerin zor günde borçlarını ödemelerine yardımcı olan yeni bir sistemi devreye soktuk” dedi.
 
UYGUN ÖDEME KOŞULLARI


Konu ile ilgili Ankara’da dün bir basın toplantısı düzenleyen Naci Ağbal, “Yeni sistemde mükellef, 5 yıla kadar taksit imkanı ve uygun taksitlerle, mali durumunun kötülük derecesine bağlı olarak daha düşük faiz oranı ile borcunu ödeyebilecek. Yani kolaylaştırılmış tecil müessesesi yoluyla, en fazla bir yıla kadar geriye dönük vergi borçlarını uygun şartlarla ödemelerinin önünü açtık” dedi.
 
BEYANNAMEDE TEK CEZA 


Naci Ağbal, sistemi 1 Ocak 2018’den sonraki dönemlere ilişkin oluşabilecek ödenmemiş borçlar için devreye soktuklarının altını çizdi. Yeni düzenlemelerden biri de Haziran’da pilot uygulamasına başlanacak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi birleştirilmesi. Beyanname ihlallerine tek ceza verilecek. Ağbal, 2.6 milyon kişinin bulunduğu e-tebligat sisteminin genişletileceğini de ifade etti.
 
8.5 MİLYON BAŞVURU 


Ağustos 2016’da kanunu çıkan yeniden yapılandırmaya vatandaşın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Ağbal, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar vergi dairelerimize 8.5 milyon başvuru aldık. 80.4 milyar lirayı yapılandırdık. Kanundan 6 milyon vatandaşımız yararlandı. Trafik para cezasını yapılandırmak için 1.3 milyon kişi başvurdu. 1.4 milyar liralık trafik cezası yapılandırıldı.”
 
ÖDEME İÇİN SON İKİ GÜN


Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans daha gelmişti. Bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi, yasalaşmıştı. Kanunla 31 Mart 2017’ye kadar olan borçlar yapılandırılabilecek. Özellikle trafik cezası borcu olanlar, büyük bir yükten kurtulacak. Ödeme için son gün 31 Mayıs. Bugün ve yarın vergi daireleri gece yarısına kadar açık.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Konutta kredi rekoru! İstanbul ilk sırada
Konutta yüzde 1’in altında faiz ve 15 yıl vade rekor getirdi. Eylülde 146 bin 903 konutla aylık bazda rekor...

Haberi Oku