Kadınlar örüyor evler kazanıyor

Esenyurtlu kadınlar, Esenyurt Belediyesi’nin açtığı ücretsiz Örgü Kursu’nda, hem örgünün tüm incelikleri öğrenerek kendilerini geliştiriyor hem de ortaya çıkardıkları el emeği ürünleri satarak ev bütçesine katkı sağlıyorlar

Kadınlar örüyor evler kazanıyor

Esenyurt Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün açtığı ücretsiz Örgü Kursu’na katılan kadınlar, örgüyle ilgili tüm detayları öğrenmenin yanı sıra, ürettikleri el emeği ürünleri satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Kursiyerler, derste örgü teknikleri, yaka kol kesimi, beden kesimi gibi birçok alanda uzman eğitmenlerden aldıkları eğitimle, atkı, bere, şapka, hırka, kazak, patik gibi çeşitli ürünler ortaya çıkarıyor. Açılan bu atölye sayesinde örgüyle ilgili teknik detayları ve tüm incelikleri öğrenen ev hanımları, kursta birlikte keyifli vakit geçirmenin yanı sıra kendilerini geliştirme fırsatı da yakalıyor.

Örgü bir terapidir

Örgünün bir terapi olduğunu söyleyen Örgü Eğitmeni Hülya Doğan, “Örgü örmek kişiyi dinlendiriyor, unutkanlıklara iyi geliyor. Aynı zamanda kadınlarımız ürünler ortaya koyarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Ev hanımlarının yoğun ilgi gösterdiği kursumuzda patik, ayakkabı, atkı gibi aklınıza gelebilecek her türlü ürünü örebiliyoruz. Gruplarımızın her biri haftada 4 saat eğitim alıyor. Kurs sonunda MEB onaylı sertifika veriyoruz. Ben hem üretmeleri hem de kendilerini geliştirebilmeleri için bütün halkımızı kurslarımıza davet ediyorum” dedi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER