Flaş Haber:
'Kaçak elektrik” çağrısına Bakan'dan yanıt

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in kaçak elektrik kullanımı çağrısını değerlendirdi.
Alaboyun, bu çağrının devlet yönetme sorumluluğu içerisinde yapılmadığını belirtti.
Enerjinin bir maliyeti olduğunu ifade eden Alaboyun, "Maliyeti olan her şeyin de vatandaşa bir maliyeti olur. Eğer siz bunu Güneydoğu’da ödemezseniz, entegre sistem içerisinde bunu kayıp-kaçak olarak başka yerlerden almak zorunda kalırız. Bizim dağıtım şirketlerimiz faturaları tahsil etme konusunda tam yetkilidir. Bu tür ifadeler çok sakıncalı ve doğru değil" diye konuştu.
Alaboyun, ayrıca Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yaptığı elektrik ve su vaatlerine ilişkin, "HDP'nin seçim bildirgesi içinde de elektrik ve suyun bedava olacağı yönünde bir ifadesi var. Bunlar da sorumlulukla bağdaşan ifadeler değil" değerlendirmesinde bulundu.
Enerji yatırımlarının maliyetlerinin yüksekliğine dikkati çeken Alaboyun, "Fiyatları aşağı çekeceğiz veya sübvanse edeceğiz diyebilirsiniz. Bunun bir mantığı olabilir. Ama tutup da ben bedava vereceğim derseniz, bu ülkeyi siz bir sene yönetemezsiniz" ifadelerini kullandı.
Alaboyun, devleti yönetmeye talip partilerin daha sorumlu olması gerektiğini vurgulayarak, yaptıkları açıklamalarda tutarlı olmaları gerektiğini kaydetti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

TBMM'de bir ilk: Dört siyasi parti aynı...
Meclis'te bir ilk gerçekleşti. Dört siyasi parti grubu, CHP-MHP-HDP ve İYİ Parti fındık üreticisinin...

Haberi Oku