Suriyelilere vatandaşlık veriliyor

Doğum yeri Halep, ikameti Kilis... Nüfus cüzdanının verildiği yer İstanbul Güngören.

 Suriyelilere vatandaşlık veriliyor
 Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçip geçmeyeceği tartışılırken, bunların bir bölümüne nüfus cüzdanı verildiği belgesiyle ortaya çıktı.

Türk hükümetinin geçici kimlik belgesi verdiği Suriyeli sığınmacılara artık nüfus cüzdanı da veriliyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyan Suriyeli’lerin sayısı henüz belli değil. Nüfus cüzdanları ikamet ettikleri illerden değil farklı illerden çıkartılıyor. Veriliş sebebi ise “kayıp” olarak gösteriliyor.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, nüfus cüzdanı verildiği iddialarını belgesiyle destekledi. Edipoğlu’nun Sözcü’ye verdiği Suriye vatandaşı olan Ayşe Eşki’nin cüzdan bilgileri şöyle:

Adı :Ayşe
Soyadı : Eşki
Doğum yeri : Halep/ Suriye
Medeni Hali : Bekar
Nüfus cüzdanının verildiği yer : Güngören/ İstanbul
Veriliş Nedeni : Kayıp


CHP’li Mehmet Ali Edipoğlu konu ile ilgili Sözcü’ye konuştu.

Edipoğlu konu ile ilgili olarak şunları söyledi :
Suriye’den gelenlerin sorunlarını çözmeleri için geçici ikamet adı altında kimlik numaraları verildiğini biliyordum. Ancak Hatay’da yaşayan Suriyelilere başka şehirlerden kimlikler verildiği duyumunu aldık. Mersin, Adana, İstanbul, Bursa gibi illerden bildiğiniz nüfuz cüzdanları aldığını tespit ettik” dedi.

Nüfus cüzdanlarının verilişini İçişleri bakanına sorduklarını ancak yanıt alamadıklarını ifade eden Edipoğlu, ” Bunları seçmen yapıp oylarını kazanmak gibi basit düşünceler içinde olduklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Edipoğlu, gelen Suriyelilerin de bölgede huzursuzluk çıkartıklarını ve bunun da hükümetin görmezlikten gelindiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2013, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 4 yıl Önce

Biz bi unuversiteye yerlesmek icin yillarca emek verelim cok zor sartlarda okul okuyalim. Suriyeliler sinavsiz üniversiteye gitsin. Biz okuldan sonra gidip orda burda calisalim beş kurus icin suriyrliler geri odemesiz burs alsin biz kiralarda surunelim Suriyelilere toki ev versin. Ilk once bi halkimizin karni doysunda sonra onu bunu dusunelim.

mehmet arpacı
mehmet arpacı - 4 yıl Önce

sen ne yap biliyormusun ve hakkını yedirtme hakkını helal etme

Selin
Selin - 4 yıl Önce

Eger vatandaşlık verilirse oy vermem diyosunuzda sonuçta adamın bunu düşünmesi bile korkutucu degilmi.seçimden sonraya erteleyebilir.tepkiler belli.

Gizli
Gizli - 4 yıl Önce

Suriyeleri istemiyoruz Erdoğan çok yanlış yapıyorsun suriyeli kadunlari kocamizi aldı yeter gitsinler artık üstünede vatantaş yapıyorsun inanamiyorum

suriyelliler hainnnn
suriyelliler hainnnn - 4 yıl Önce

istemiyoruz sen önce ülkendeki aç insanlarını doyurrrrrrrrrrr sesizzz kalmayııınnnnnnn

akp belcika
akp belcika - 4 yıl Önce

Akp ye hizmet etmis biri olarak diyorumki.erdogan Allah......... versin.madem bizim ulkemizin 3 milyon insana bakacak butcesi vardida araplarimi bekledin simdiye kadar ulkemizde muhtacmi yoktu.yaziklar olsun ilk secimde gorusmek uzere.eger turkiyede bu suriyelilerin en ufak bi ahlaksizligini gorursem Allahta sahidim olsun sag birakirsam

SRP
SRP - 4 yıl Önce

NEDEN SURİYELİLERİ ISTEYELIM ULKEMIZDE BIZ ONLARIN ULKESINDE OLSAK BIR CADIRIN ICINDE BILE TUTMAZDILAR BIZI EV KIRALIYORLAR ELEKTIRIK SU BEDAVA KIRASININDA YARISI DEVLETTEN BIZ BU ULKENIN VATANDASI OLARAK KIRALIK EV BILE BULAMIYORUZ ONCEDEN 200-300 TL EVLERDI SUAN 750-800 YAZIKKI BIZE YAZIK ONLARA DEGIL ASGARI UCRETLE CALIS SUREYILERE BAK KACMASALARDI TOPRAKLARINI BIRAKMASALARDI KACMASALARDI .

Zeynep şahin
Zeynep şahin - 4 ay Önce

Suriyeliler defolsun gitsin

Sadık gulter
Sadık gulter - 4 ay Önce

Siktirsin gitsin ibneler Suriyeli istemiyoruz

hasan
hasan - 4 yıl Önce

Ben suriyelim turkmenim elbeyliyim neden baňa çıkmıyor ertulu yere başvurdum bir sonuç varamdim bu ne iştir boyle anamdim 05349762225

AHMET SOYDERE
AHMET SOYDERE - 3 yıl Önce

Suriyeliler vatandaslik vermilermi

Can W.
Can W. - 4 yıl Önce

Türkmen kardeşlerim bu hükümet arap götü yaladığı için böyle malesef

Mahmud Kerem
Mahmud Kerem - 4 yıl Önce

Sen ve ben Turkmenim, Arap degiliz onun icin kendi atalarinin soydasinin yasadigi topraklarda ikinci sinif muamelesi gorursun kardesim. Turkiyeye hos geldin!


SIRADAKİ HABER