SİLİVRİ:
Suriyelilere vatandaşlık veriliyor
 Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçip geçmeyeceği tartışılırken, bunların bir bölümüne nüfus cüzdanı verildiği belgesiyle ortaya çıktı.

Türk hükümetinin geçici kimlik belgesi verdiği Suriyeli sığınmacılara artık nüfus cüzdanı da veriliyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyan Suriyeli’lerin sayısı henüz belli değil. Nüfus cüzdanları ikamet ettikleri illerden değil farklı illerden çıkartılıyor. Veriliş sebebi ise “kayıp” olarak gösteriliyor.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, nüfus cüzdanı verildiği iddialarını belgesiyle destekledi. Edipoğlu’nun Sözcü’ye verdiği Suriye vatandaşı olan Ayşe Eşki’nin cüzdan bilgileri şöyle:

Adı :Ayşe
Soyadı : Eşki
Doğum yeri : Halep/ Suriye
Medeni Hali : Bekar
Nüfus cüzdanının verildiği yer : Güngören/ İstanbul
Veriliş Nedeni : Kayıp


CHP’li Mehmet Ali Edipoğlu konu ile ilgili Sözcü’ye konuştu.

Edipoğlu konu ile ilgili olarak şunları söyledi :
Suriye’den gelenlerin sorunlarını çözmeleri için geçici ikamet adı altında kimlik numaraları verildiğini biliyordum. Ancak Hatay’da yaşayan Suriyelilere başka şehirlerden kimlikler verildiği duyumunu aldık. Mersin, Adana, İstanbul, Bursa gibi illerden bildiğiniz nüfuz cüzdanları aldığını tespit ettik” dedi.

Nüfus cüzdanlarının verilişini İçişleri bakanına sorduklarını ancak yanıt alamadıklarını ifade eden Edipoğlu, ” Bunları seçmen yapıp oylarını kazanmak gibi basit düşünceler içinde olduklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Edipoğlu, gelen Suriyelilerin de bölgede huzursuzluk çıkartıklarını ve bunun da hükümetin görmezlikten gelindiğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Dijwan 9 ay önce

Nekadar suriyeli varsa ...........

Misafir Avatar
Esma şerif 2 gün önce

إينا تكون في الهويه

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
99149066688 1 yıl önce

Abdurrezzak mamo

Misafir Avatar
MEHIR 2 hafta önce

yok

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Mulkıye mergen 1 yıl önce

Bende ıstemıyorum surıyelerı corba oldu resmen bız yanlarında sureyelı kaldık dışarı cıkasım yok gorduğum zaman butun gunum ters gıdıyo

Misafir Avatar
Dudu Özdemir 1 yıl önce

Türk iyiside var kötüsü de ..benim vatanım can verdi kan verdi kazandı kendi memleketini Suriye dışişleri diğer göç menler kendi vatanı gibi yaşıyor .elin gavurun ev arsa alıyor kimlik değiştirmiyor kim olduğuna belli bizim Türklerde ama firansada yaşıyor kimliği türk olarak .Suriye Afgan göçmenlerden rahatlık peşinde .Esad kendi vatandaşlarini birbirine vurduruyor kim arkasında Amerika neden Suriye'yi Türkiye'ye def Edip orayı sahiplenip turkiyeye yakından savaş açmak .dışarıdan kendileri içeriden zavallı dediğimiz süreye göçmen terör bitirmeye çalışıyorlar turkleri

Misafir Avatar
Hüseyin Özer 1 yıl önce

Arkadaslar Suriye vatandaslariyla evli olanlar veya evlenmek için evrak arayanlar bekar olduğuna dair ihraç kayıt pasaport randevusu pasaport dogum raporu olum raporu nizami şekilde ayarliyoruz. 0545 827 4747

Misafir Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Geçen babamı hastaneye götürdüm götürme sebebim ağzından kan gelmesiydi hastane üzgünüz suan tedavi edemeyiz randevu alın dedi şu an acil tedavi uygulama için suriyeli olmanız gerekiyor dedi

Misafir Avatar
Malazgirt 1071 2 yıl önce

Once 40 yildir vatandaslik vermediginiz TURK olan ahiskali kardeslemize kimlik verin . Kendi kimligine sahip cikamayan insanlara serefli TURK kimligi verilmez.

Misafir Avatar
99149066688 12 ay önce

ARB arasında daha önce

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Hasan hamra 2 yıl önce

Arkadaslar turk vatadaslik bana niye cikmiyor cikarsa beni arayin 05314813744

Gaziler ölümsüzlük sembolüdür
Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Mareşallik’ ve ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 98. yıl dönümü ve...

Haberi Oku