Güncel:
Yurt Dışı Türk ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) den, Amerika'da ki cami kursuna destek.

İbrahim Boran ın haberine göre, kurs ;  Columbia Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak görev yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Kutlutürk’ün koordinatörlügü 
ve Cami Din görevlisi Tuğba Kutlutürk’ün yardımcılığında devam ediyor.
Cemil Kutlutürk kursa dair şöyle dedi :
Proje Başbakanlık Yurt Dışı Türk ve Akraba Toplulukları Başkanlığına (YTB) sunuldu 
YTB projenin desteklenmesine karar verdi. Proje ile YTB, Amerika’da Diyanet’e bağlı bir kuruma ilk desteğini vermiş oldu. Proje ileriki safhada diğer kuruluşlar tarafından da örnek alınacak özellikte.
Paterson Mevlana Cami Çift Dilli Eğitim Projesinin hedef kitlesi ABD New Jersey eyaletinde yaşayan (özellikle Paterson şehrinde) Türk ailelerin 3-6 yaş arası çocukları ile ilk, orta ve lise çağındaki öğrenciler.
Projenin gayesi yurt dışında yaşayan Türk çocuklara çift dilde temel değerler eğitimi vermek, çocukların ana dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak. Onları Türk kültürü ve tarihi ile milli ve manevi değerler hususunda daha donanımlı hale getirmek. Yapılan toplantı ve seminerler ile bu bölgede yaşayan Türk aileleri arasında ana dili öğretmenin önemi konusunda farkındalık yaratmak. Diğer taraftan proje koordinatörünün öncülüğünde bu bölgede yaşayan Türklerin din eğitimi tercihlerinde dilin etkisi üzerine bir alan araştırması yapılmakta sonucları yakın zamanda yayınlanacak.
 Görsel, işitsel ve sanatsal faaliyetlerle çocuklara Türk dili ve kültürü öğretilmekte. YTB’nin vermiş olduğu destekle faaliyetler için gerekli tanıtımlar yapılmış, dökümanlar ve materyaller temin edilmiştir. Saglıklı ve verimli bir sınıf ortamının tesisi için fiziki açıdan gerekli iyileştirmeler yapılmış ve lazım olan araç gereçler tedarik edilmistir. Önümüzdeki dönem için de kayıtlar şimdiden başlamıştır. Bu konuda daha geniş bilgi almak isteyenler ilgili kişi ve kuruluşla iletişime geçebilirler.
 
Amerika’da en yoğun Türk nüfusunun bulunduğu yerlerin başında New Jersey eyaletine bağlı Paterson şehri gelmektedir. Amerika’nın hemen her yerinde olduğu gibi burada yaşayan birinci ve özellikle ikinci kuşak Türkler ailevi, sosyal ve çevresel etkenlere bağlı olarak Türkçe dil becerilerini (okuma-yazma-anlama) her geçen gün kaybediyorlar. 
Bu çocukların hem milli ve manevi değerlerine yabancı kalmalarına hem de kendi tarih, kültür, geleneğinden habersiz yetişmelerine neden olmakta. Yeni yetişen nesiller ana dillerini yeterince kullanamadıkları için aile içi anlaşmada problemleri yaşamakta. 
Çevresel şartların da etkisiyle kültürel deformasyona maruz kalan çocuklar ve gençler ailelerinden uzaklaşarak yanlızlaşmakta ve kaybolmaktadır. Dolayısıyla yurt dışında yaşayan Türk ailelerine ve çocuklarına yönelik Türkçe eğitim verecek, onları milli ve manevi değerler hususunda aydınlatacak takviye kurslara acilen ihtiyaç duyulmakta. 
Her geçen gün sayısı artan yeni nesilleri kazanabilmek, doğru yönlendirebilmek ve biriken enerjilerini ülkemiz yararına kullanabilmek için bu tür faaliyet alanlarının planlı ve koordineli bir şekilde artırılması gerekmektedir. Bu açıdan Paterson Mevlana Cami bünyesinde faaliyete başlamış olan ‘Çift Dilli Eğitim Projesi’, bu alanda atılmış önemli bir adımdır ve belli bir boşluğu dolduracaktır. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Tugce 2 yıl önce

Gercekten Amerika'da ki cocuklarin kendi ozlerini koruyabilmeleri icin gerekli oldugunu dusunuyorum. Bu konuda gonullu olarak yardimci olmayinda isterim. Umarim en kisa zamanda bu uygulama yayginlasir ve sadece NJ eyaleti ile sinirli kalmaz.

Misafir Avatar
Doç. Dr. Hüseyin Timurkan 2 yıl önce

eğitici faydalı haber ve eğitim faaliyetleri artırılmalı, türkler ve gelecek nesil yaşadığı devletin dilini ana dili gibi öğrenmeli

Misafir Avatar
Aydın Öz NY 2 yıl önce

devlet vatandaşlarını ve gelecek nesline destek olmalı, güzel haber

Misafir Avatar
Arzu Newjersey 2 yıl önce

haber için teşekkür. yurt dışında milyonlarca türk genci, nesli var. bunlar ihmal edilmesin

Meteoroloji uyardı... Yağış geliyor
Edirne ve Kırklareli çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak...

Haberi Oku