Gündem:
Askerlikte 7 değişiklik
 Dün yapılan görüsmelerde AKP, CHP, İyi Parti ve MHP grup baskan vekillerinin ortak önergesiyle muhalefetin itiraz ettiği 5. maddede değişiklik yapıldı.

Buna göre Cumhurbaşkanı askerlik süresini 6 ayın altına düşüremeyecek. Ayrıca ortak önergeyle 9. maddede de değişiklik yapıldı. Buna göre Milli Savunma Bakanlığı’nın bedelli askerlikten yararlanacak yükümlü sayısını belirlerken TSK’nin ihtiyacını dikkate alması hükme bağlandı. Muhalefet partileri uzlaşılan maddeler dışında itirazları olan düzenlemelerle ilgili görüşlerini açıklayıp önerge verecek.


 Muhalefetin itiraz ettiği “Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan Cumhurbaşkanı’nca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanı’nca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur” hükmünü içeren maddede değişiklik yapılacak. AKP tarafından verilecek önergeyle Cumhurbaşkanı’na verilecek özel muafiyet yetkisine “Genelkurmay Başkanı’nın önerisi, Milli Savunma Bakanı’nın oluru” koşulunun getirilmesi bekleniyor.

Önerinin zorunlu askerlik hizmetini yaptıktan sonra orduda kalmak isteyenlere verilmesi öngörülen ek puan düzenlenmesinde de değişiklik planlanırken, “sınav tam notunun yüzde 20’sine kadar” olarak öngörülen ilave puanın yüzde 15’e düşürüleceği belirtiliyor.

Uzlaşılamayan maddelerde konuşacaklar
AKP ile yapılan görüşmeler sonucunda muhalefet partileri, üzerinde görüş birliğine varılamayan maddeler üzerinde genel kuruldaki görüşmeler sırasında itirazlarını kayda geçirmek için konuşma yapacak ve önerge verecek. Görüşmeler sırasında da başka maddeler üzerinde muhalefetle uzlaşma sağlanabileceği, önerge sayısının artabileceği kaydediliyor.
Anahtar Kelimeler
Askerlikte 7 Değişiklik
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Barış Pınarı Harekatı'nda 6’ncı...
TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nce Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı 6’ncı...

Haberi Oku