Bakan Koca, il il vaka sayılarını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs ile mücadelede son günlerde vaka artışının yaşandığı illere ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Koca, illere göre vaka sayısını açıkladı.

Bakan Koca, il il vaka sayılarını açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, "Türkiye, 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır. Ülkemiz, toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2,67 ölüm oranıyla 81'inci sırada yer almaktadır" dedi. Koca, Vaka sayısındaki dalgalanma hakkında ise "Sürpriz yok, beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde" ifadelerini kullandı.

Koca, "Mart ayı sonunda günde 1500 civarı vakamız varken bunların yarısı pinomoni oluyor ve yoğun tedavi gerektiriyor. Şimdi ise yüzde yüzde 9.4'ü pinomoni oluyor. Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18.2 günden 2.7 güne indi. Virüsün etkisinde henüz bir azalma yok ama hekimlerin tedavi etme gücünde yükseliş var. Yoğun bakıma giren hasta sayısı da 330 civarından 34'e düşmüş durumdadır. Salgın boyunca vefat edenlerin içinde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71.70'dir. Son günlerde dalgalanmarın seyri, farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu 12'4 ile Gümüşhane'dir. En düşük olduğu il ise Yüzde 0.33 ile Kilis'tir" dedi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER