Gündem:
CHP'den 3. Köprü için Pir Sultan çıkışı
 
CHP Meclis Grubu, 7 gün sonra hizmete girecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün adına karşı.


"ALEVİ VATANDAŞLAR ARASINDA GÖNÜL KÖPRÜSÜ OLSUN"
Özel, Binali Yıldırım'ın bir yandan da Yavuz Sultan Selim'i övdüğünü ifade ederek 3. Köprü’ye onun adının değil Pir Sultan Abdal’ın adının verilmesini önerdi:

“İşte o zaman o köprü, yerleşik devlet aklıyla Alevi vatandaşlar arasında bir gönül köprüsüne dönüşebilir”


Milliyet’ten Meriç Tafolar’ın haberine göre, Özel şunları söyledi:

"YAVUZ, ALEVİLERE ACI ÇEKTİRDİ"
“AKP, ‘muhalefeti anlıyoruz’ diyor ama bunu sözle yapıyor. Türkiye’yi eskisi gibi yönetip, ‘ben eskiden ders aldım’ demenin bir manası yok. Başbakan’ın konuşması manidardı. Alevilerle ilgili güzel şeyler söylüyor. Bir yandan da Yavuz Sultan Selim’i övüyor. Alevilerin çok önemli bir kısmı Yavuz’u Alevilere acı çektirmiş biri olarak görüyorlar. Somutlaşmaya ihtiyaç var. Bir darbe yapıldı diyorsanız ve bu darbeye meclis direndi diyorsanız, niye OHAL’e ihtiyaç duydunuz, neden KHK’lara sığındınız? Alevilerle ilgili olumlu sözlerinde samimiyse Başbakan gelsin o köprüye Pir Sultan Abdal adını verelim. Hacı Bektaş Veli’nin adını verelim. İşte o zaman o köprü, yerleşik devlet aklıyla Alevi vatandaşlar arasında bir gönül köprüsüne dönüşebilir"
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Bilal Enes Özensel 2 yıl önce

Çok güzel bir öneri, lakin Yavuz Sultan Selim olarak kararlaştırılan köprünün isminin Pir Sultan Abdal olarak değiştirilmesi uygun olmayacaktır. Siyah ve beyaz olduğu kadar birbirine zıt isimlerdir. Biz siyahı da beyaz kadar severiz Yani siyah olarak kararlaştırılanı beyaz olmasını istemek ve bunu gerçekleşmesi farklı ve kötü sonuçları doğurabilir.. İnşAllah 3. Köprüden daha büyük bir projeye imza atılırda onun ismi Pir Sultan Abdal olur.

Meteoroloji'den kritik uyarı geldi! Günlerce...
Marmara Bölgesi'nde öğleden sonra Sakarya'nın güney kesimlerinde kısa süreli, yerel ve gök gürültülü...

Haberi Oku