Dershane operasyonunda 11 gözaltı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir dershaneye verilen ihalenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı yapıldığı iddiasıyla operasyon başlattı.

Dershane operasyonunda 11 gözaltı
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün, yoksul çocukların dershaneye gönderilmesini amaçlayan SBS projesinin ihalesinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alındı.2010 yılındaki projeyi uygulayan polisler ile dershane yöneticileri 'ihalede usulsüzlük'le suçlanıyor.

5 YIL ÖNCE HER HANGİ BİR TESPİT YAPILMAMIŞTI
Soruşturmaya konu olan 'ihalede usulsüzlük' iddiasının 5 yıl önce de gündeme geldiği, yapılan idari ve adli soruşturmada herhangi bir usulsüzlük tespit edilemediği öğrenildi.

AYNI DERSHANEYE GÖNDERİLME ŞARTI KONDU
Alınan bilgiye göre, 2010 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, dezavantajlı çocukların eğitime kazandırılması amacıyla bir proje hazırladı. Valilik tarafından uygun görülen proje Devlet Planlama Teşkilatı'na sunuldu. SODES kapsamında kabul edilen projeyi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) yürüttü. Emniyet, Diyarbakır Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi aracılığıyla 500 yoksul öğrencinin eğitimi için ihale düzenledi.

Projenin daha kolay takip edilmesi amacıyla 500 öğrencinin aynı dershaneye gönderilmesi şart koşuldu. Aralarında Sur ve FEM dershanelerinin de bulunduğu birçok dershane şartnamedeki koşulları karşılayamadıkları gerekçesiyle elendi. İhale şartlarına uyan bir dershane ihaleyi kazandı ve çocuklar ücretsiz olarak dershaneye gönderildi.

"EN DÜŞÜK FİYATI VEREN ELENDİ" İDDİASI
İhaleden sonra Diyarbakır'da basın açıklaması düzenleyen bazı dershaneler, en düşük fiyatı veren dershanenin elendiğini belirterek, ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu. Bunun üzerine dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından idari, savcılık tarafından da adli soruşturma açıldı. Yapılan soruşturmalarda, en düşük fiyatı veren dershanenin yeterli kapasiteye sahip olmadığı belirlendi. İhale şartnamesindeki '500 çocuğa aynı anda hizmet verme' imkânı dikkate alınarak ihalenin sonuçlandırıldığı tespit edildi.

İTİRAZLAR SONUÇ VERMEDİ
Bunun üzerine ihale onaylanarak proje uygulandı. Çocukların terör ve suç şebekelerine katılmalarını önlemek ve iyi bir lise kazanmalarını sağlamayı amaçlayan proje kapsamında çocuklara eğitim bursu, kırtasiye, SBS kitapları ve kıyafet yardımı yapıldı. İsteyen öğrencilere İngilizce ve bilgisayar kursları da verildi. Proje kapsamında çok sayıda öğrenci dershaneye devam ederek Fen ve Anadolu liselerini kazandı.

YENİDEN GÜNDEME GELDİ
Olayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra konu yeniden gündeme geldi. Bir süre önce Sabah gazetesinde bir haber yayınlanarak mesele 'paralel yapı'ya bağlandı. Dosyayı yeniden açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrencilerin dershaneye gönderilmesi amacıyla yapılan ihaleyi gerekçe göstererek, dönemin emniyet müdürleri ve dershane yetkilileri hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

7 İLDE OPERASYON
Sabahın erken saatlerinde operasyon başlatan KOM ekipleri, aralarında dönemin Diyarbakır KOM Müdürü Halil Dağ ile emniyet amiri Yasin Topçu'nun da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı işlemi başlattı. Operasyonun 7 ili kapsadığı öğrenildi. Diyarbakır'da gözaltına alınanlar Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (KOM) götürüldü.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER