Gündem:
Fırat Anlı, Ayla Akat ve Gültan Kışanak tutuklandı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 5 gün önce terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye çıkarılan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile meclis üyesi Anlı, ifade işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Mahkeme Fırat Anlı ile Gültan Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen Kışanak, 25 Ekim günü Diyarbakır Havalimanı'nda, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınmıştı. 
 
Ayla Akat Ata tutuklandı

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Belediye Meclis Üyesi Anlı'nın gözaltına alınmasını, belediye önünde protesto eyleminde yakalanan Eski BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı.

Savcılıktaki ifadesinden sonra nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Ata, tutuklandı.


BAŞSAVCILIK AÇIKLAMASI

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, yürütülen soruşturma  kapsamında gözaltına alınan Kışanak ve Anlı, emniyetteki işlemlerinin ardından  adliyeye çıkarıldı.

Savcılıktaki ifade işleminin ardından tutuklanma talebiyle Kışanak ve  Anlı’nın nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği belirtilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:

"Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 2016/619 ve 2016/621 sorgu  numaraları ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler Gültan Kışanak ve  Fırat Anlı TCK 314/2 maddesi gereğince ’silahlı terör örgütüne üye olmak’  suçundan tutuklanmalarına karar verilmiştir.

Başsavcılığımızca yürütülmekte olan  2015/45832 ve 2016/32488 numaralı soruşturmalar devam etmekte olup,  soruşturmaların safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir."
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

24 Haziran seçimleri ilklere sahne olacak
24 Haziran’da yapılacak olan cumhurbaşkanı seçimi ile milletvekili genel seçimi birçok ilke sahne olacak

Haberi Oku