Olay yaratan fetva: Fakirlere oruç zorunlu değil

Uluslararası Müslüman Âlimleri Birliği Başkanı Mustafa Raşid, orucun sadece zenginler için zorunlu, fakirler içinse zorunlu olmadığını belirten bir fetva yayınladı.

Olay yaratan fetva: Fakirlere oruç zorunlu değil
Uluslararası Müslüman Âlimleri Birliği Başkanı ve  Avustralya Müftüsü Mustafa Raşid, orucun sadece zengin insanlar için zorunlu, fakirler içinse gönüllü olduğuna dair bir fetva yayınladı.

TARTIŞMA YARATACAK FETVA

Sputnik'te yer alan habere göre Mustafa Raşid, bir ABD'li televizyon kanalına verdiği röportajda farklı ülkelerdeki fakirlik sınırının farklı olabileceğini, kendi hesaplarına göre aylık geliri 500 doları aşmayan bir Mısırlıya fakir denilebileceğini belirtti.

"Orucun amacı, fakirin karnını doyurmak ve bir kişi her gün bir fakirin karnını doyuruyorsa, bu en iyi oruçtur" diye konuşan âlim, ancak bu fetvanın fakir insanlara orucu bırakma çağrısı anlamı taşımadığını, fetvanın asıl amacının, orucun prensiplerinin anlaşılması olduğunu aktardı.

'İSLAMİ HUKUKA AYKIRI'

Hukuk Fakültesi Dekanı Seif Kazamel, tartışmalara neden olan fetvayı Sputnik'e yorumladı. Kazamel, fetvanın yanlış olduğunu ve İslami hukuka aykırı olduğunu, aklı başında olan, seyahat etmeyen ve sağlıklı olan her Müslümanın oruç tutması gerektiğini ifade etti.


Kazamel, "Peygamberimiz oruç ve zekat ile ilgili kuralları zaten açıklamış, ardından din âlimleri her şeyi ayrıntılarıyla araştırmış ve tekrar etmiş. Buna rağmen bazı kişiler oruç ile ilgili görüşleri gözden geçirme çabasına giriyor. Ancak bir zenginin bir fakire acıması, fakirin oruçtan vazgeçmesi anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Müftü Mustafa Raşid,  Mısır'dan  Avustralya'ya 2013'te taşındı. Âlim, tartışmalı İslami görüşleriyle tanınıyor. Raşid örneğin bir Müslümanın sarhoş olmadıkça alkol kullanabileceğini ileri sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 09:26

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER