O başkan Uysal İmamoğlu değil!

İBB Basın Danışmanlığından yapılan açıklamada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın sözlerine yalanlama geldi. Açıklamada, Turan'ın dediğinin aksine şehir hastanesi ile bağlantılı Başakşehir – Kayaşehir metro inşaatını durduran İBB Başkanının, Ekrem İmamoğlu değil Mevlüt Uysal olduğu belirtildi

O başkan Uysal İmamoğlu değil!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, katıldığı bir TV programında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kast ederek “Haziran ayında Başakşehir’de, Kayaşehir’de yaptığımız hastaneyi açacağız; ama önceki yönetimin bu hastaneye ulaşacak olan metro sistemini ve karayolu altyapısını inşaatını durdurdu” açıklamasını yaptı. Bakan Turan, inşaatı durdurma konusundaki bu bilgileri Sağlık Bakanı’nın kendisine aktardığını da belirtti. Turan'ın bu açıklamasının ardından İBB Basın Danışmanlığından yapılan açıklamada, "Bu sözlerinin aksine, Başakşehir-Kayaşehir metro hattı inşaatını durduranın önceki İBB Başkanı Mevlüt Uysaldır. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB, şehir hastanesine hizmet verecek bu hattın bir an önce hizmete girmesi için her çalışmayı başlatıp, istasyonun kazı çalışmalarını yüzde 3 düzeyinden yüzde 25’e çıkardı. İBB, Hattın 2022’de hizmete girmesi için finansman çalışmalarını da sürdürüyor" ifadelerine yer verdi.

2017 tarihinde durduruldu

Bakan Turan’ın tartışmaya açtığı Başakşehir – Kayaşehir metro inşaatı ile ilgili süreci de değerlendiren İBB Basın Danışmanlığı, "Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı Projesi, 3 Mart 2017 tarihinde ihale edildi. 28 Nisan 2017 tarihinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. 29 Aralık 2017 tarihinde dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın 131 sayılı yazısı ile hattaki tüm çalışmalar durduruldu. Uysal imzalı yazıda ilgili kararın “iptal edilmesi tarafımdan uygun görülmüş olup ihalenin iptal edildiğinin yüklenicilere bildirilmesi ve kamu kaynaklarının kullanımı bağlamında hizmet gereklerinin ortaya çıkardığı bu zorunluluk karşısında, hukuki güvenlik ve idari istikrar ilkesinin de gözetilmesi adına idaremiz ile yapılan ihaleye ilişkin sözleşmenin de karşılıklı olarak feshi için gerekli işlemlerin yapılması hususunda gereği rica olunur” dediği görüldü. 13 Mart 2018 tarihli ve 9 sayılı Başkanlık Olur’u ile çalışmalar yeniden başlatıldı; ancak projeye herhangi bir finans sağlanamadığı ve yapım yüklenicisine ödeme gerçekleştirilemediğinden tüm işler Ekim 2018 itibariyle yeniden durdu. Nisan 2019 tarihinden itibaren şehir hastanesi açılışına engel olmayacak şekilde açılışa hazır olması için o bölgedeki imalatlara tekrar başlandı" açıklamasını yaptı.

Nisan 2019'da yeniden başlandı

Şehir hastanesinin hedeflenen 2020 açılışına engel olmamak adına, şehir hastanesi istasyon kazı çalışmalarına Nisan 2019 tarihi itibari ile yeniden başlandığı belirtilen açıklamada, "Böylece yüzde 3 olan fiziki ilerleme seviyesi yüzde 25 düzeyine yükseltildi.İBB, şehir hastanesi istasyonu inşaatı kapsamında, Sağlık Bakanlığı’ndan 10 Haziran 2019 tarihinde peyzaj projelerini talep etti. Bu talebe rağmen rağmen İBB’ye iletilemeyen ve tasarım çalışmalarının sonlandırılmasının önünde engel niteliğinde olan metro istasyon yapısının da entegre olduğu projeler, Bakanlık tarafından ancak 04 Aralık 2019 tarihinde İBB’ye gönderildi ve temin edilen bu projelere uygun olarak istasyon mimari, elektro-mekanik ve statik nihai tasarımını tamamlamak için çalışmalara Bakanlık kaynaklı yaşanan bu gecikme nedeniyle ancak Aralık 2019 itibariyle başlanılabildi" bilgisi verildi.

Tünel çalışmaları da sürüyor

Açıklamanın sonunda Haziran 2018’den bu yana imalatları durdurulmuş olan Onurkent - Metrokent arası tünellerin özellikle yoğun yerleşime sahip bölgelerde, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit eden yarım bırakılmış tünel imalatlarına Eylül 2019 tarihinde yeniden başlandığı hatırlatılarak, "Şaft-1 tünellerinde Hat-1üzerinde yaklaşık olarak 194 m, Hat-2 üzerinde ise yaklaşık olarak 200 m NATM tünel kazı imalatı yapıldı. Riskin tamamen ortadan kaldırılması için tünel kalıcı kaplama imalatlarının en kısa sürede tamamlanmasını teminen çalışmalar devam etmekte. Bugün itibari ile finansal sorunlar nedeniyle kazı işleri durma mertebesinde yavaşlamış durumda. Bu istasyon imalatının tamamlanması için gereken bütçe 200 milyon TL olup, bu bütçenin sağlanması durumunda, şehir hastanesi istasyon yapısının 2020’nin ikinci yarısında tamamlanması mümkün olabilecek. Ayrıca Hattın tamamlanması için 1,5 milyar TL + KDV miktarında bir bütçeye ihtiyaç duyulmakta. Bu finansın sağlanması durumunda, yapım işleri hızlandırılabilecek olup, 2022’nin ilk yarısında metro işletmesine başlanabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 08:50

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER