Kültür - Sanat:
Ahmet ümit, son kitabını anlattı
 Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmeceli sanatseverlerle bir araya gelen usta yazar, Buket Aşçı moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Fatih Sultan Mehmet’in bir şehzadeden sultana dönüşüm sürecini irdelediği son kitabı “Sultanı Öldürmek” i anlattı.
“Osmanlı’nın en önemli 3 padişahından biri”
Fatih Sultan Mehmet’in 200 bin yıllık bir kültürün sonucu olarak doğu-batı senteziyle büyüdüğünü belirten Ahmet Ümit, bu nedenle fethedilemez denilen İstanbul’u fethettiğini ve Osmanlı’nın en önemli 3 padişahından biri olmaya hak kazandığını söyledi.
‘Tarihte doğru bilinen pek çok yanlış var’
Sultanı Öldürmek adlı kitabını yazarken tarihte doğru bilinen pek çok yanlışın farkına vardığını belirten Ahmet Ümit, bunu “Bu kitabı yazarken tarihte bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu gördüm. Mesela Ulubatlı Hasan diye biri yok aslında. Ama onun gibi kahramanlık yapmış insanlar var.  Fatih Sultan Mehmet’in babasına ‘Ben sultansam emrediyorum gelin; yok siz padişahsanız, buraya gelip ordunuzun başına geçin’ diye bir sözü de yok. Çünkü o zaman babasının gelmesini istemiyor. ”diyerek açıkladı. 
 ‘İnsanlardaki iyiyi güçlendirmeye çalışıyorum’
“Sultanı Öldürmek” adlı romanının aynı zamanda bir psikolojik çözümleme olduğunu ifade eden usta kalem, bir romancı olarak toplumda yaşanan hiçbir olaya kapalı kalmadığını; bu konularda bir şey yapamasa da en azından romanlarını okuyan insanlardaki iyiyi yazdığı. hikayelerle güçlendirmeye çalıştığını söyledi.
‘Osmanlı’yı nasıl yok sayarsınız?’
Toplumda unutkanlığın getirdiği bir rehavetin olduğunu da belirten Ahmet Ümit, bunu şu şekilde açıkladı: “600 yıllık bir geçmişi Osmanlıları yok sayıyoruz. Böyle bir mantık olabilir mi? Toplum unutunca rahatlıyor. Ne Osmanlıca ne Hititçe biliyoruz ama bizim köklerimiz onlara dayanıyor. Onlar olmazsa bizim geçmişimizde yok demektir.”
Program sonunda Küçükçekmece Belediyesi tarafından ilk 100 katılımcıya Ahmet Ümit’in “Sultanı Öldürmek” adlı kitabı hediye edilirken, usta kalem de hayranlarının getirdiği kitaplarını imzaladı.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Ünlü yazar yaşamını yitirdi
Ünlü ABD'li yazar Tom Wolfe yaşamını yitirdi.

Haberi Oku