Politika:
CHP, AKP ve MHP'den ortak açıklama
Meclis'te yeni anayasa mesaisi başlıyor. AKP, CHP ve MHP temsilcileri Meclis'in darbe gecesi bomnbalanan Şeref Holü'nde bir araya gelecek.
Parti temsilcileri görüşmelere başlamadan önce ortak bir açıklama yaptı.

ORTAK MESAJ


AKP'li Abdülhamit Gül şunları söyledi:

"Yaşanan hadisenin hukuki ifadesi vatana ve devlete ihanettir. Millete iradenin sembolleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Gazi Meclis'imiz tarihinde ilk defa bombalanmıştır. Gazi Meclis'imizin yaşamış olduğu o hadiseyi canlı ve diri tutmaktır. Sayın Tezcan ile yaptığımız görüşmede, milletin vekilleri olarak nöbetimizi tuttuk, tarih bu destanı yazdı.
İktidarıyla, muhalefetiyle, artık geleceğe daha emin adımlarla ilerleyeceğimizden şüpheniz olmasın.

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız siyasi parti liderlerini davet etmiştir. Akabinde Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımızın genel başkanlarla yaptığı görüşmeden anayasada bazı maddelerde değişiklik için mutabakata varılmıştır.
Bizi burada buluşturan Yenikapı'daki milli birlik ve beraberlik ruhudur.

Anayasa'da yapılacak değişiklikleri görüşüp, genel başkanlarımıza sunacağız. 15 Temmuz demokrasi mücadelesini kalıcı hale getirmek için bu uzlaşma zeminini korumaya kararlıyız. Ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu hususlarda anayasa değişikliğini gerçekleştireceğiz. "

CHP'Lİ TEZCAN: MECLİS'TEKİ TÜM PARTİLER BU SÜRECE KATILMALI


CHP'li Bülent Tezcan da yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Bugün 3 siyasi partinin temsilcileri, Gazi Meclis'in 15 Temmuz gecesi bombalanan Meclis'te ortak açıklama yapıyoruz. Bu da Türk siyasetinin sorunlarını ortaklaşa çözebilmesi için önemli bir adım olarak düşünüyorum.

15 Temmuz Türkiye için önemli bir kırılma, dönüm noktasıdır, önemli bir başarı ve zaferdir. TBMM'de, Meclis Başkanımız, milletivekili arkadaşlarımızla demokrasiye suikast düzenleyen terör örgütüne karşı ortak mücadelenin ne büyük başarı olduğunu gördük. Önceki dönemlerde birbiriyle gerginlik yaşayan vekiller, milletin iradesini savunma konusunda ne kadar kararlı olduklarını, sözkonusu vatansa gerisinin teferruat olduğunu gösterdiler. Gazi Meclis'e bir kez daha gazilik unvanını tazelediği için teşekkür ediyorum. 200 yıllık demokrasi birikimimiz direnmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Süreci cesaretle yürüten siyaset kurumuna teşekkür ediyorum.

İŞİMİZ BİTMEDİ

İşimiz bitmedi. Biz bundan sonraki süreçte Türkyie'nin ibresini ya güçlü demokrasiye yönelteceğiz, ya Türkiye daha sağlıksız bir noktaya sürüklenecek. Önümüzdeki dönemde 3 önemli aşama var. Hesaplaşma, normalleşme ve demokratikleşme aşamasıdır. Hukuk devletini çetelerden ayıran en önemli özellik hukuk içinde kalmasıdır o yüzden hesap sorma sürecinin tamamen hukuk devleti sınırları içerisinde sürmesi gerektiği kanaatindeyiz. Eğer süreç hesaplaşma süreci hukuk içinde yürürse hızla normalleşme sürecine gireriz. Hızla normalleşme zorundayız. Her alanda hızla normalleşme zorundayız. Normalleşmenin birinci koşulu herkesin güven içinde hissetmesinden geçiyor.

Bunun yolu da her işin hukuk güvenliği içinde olmasından geçiyor. Bundan sonra normalleşme sürecini birlikte inşa etmek zorundadır. Tabiki siyaset kurumunun temeli olan tartışma var olarak kalacak. Tartışmayı çağdaş bir iklimde, zenginlik yaratmak birinci önceliğimiz. Türkiye darbe girişimini püskürttü. Darbecileri yendi. Bu ortam darbenin başarılı olduğu ortamlardan farklı olmalıdır. Herkesin kendini huzur ve güven içerisinde hissettiği zaman darbeyi püskürttüğümüzü anlayabiliriz.

TÜM SİYASİ PARTİLERİN KATILMASINI ÖNEMSİYORUZ

Anayasa, hukukun üstünlüğü, anayasa asgari müştereklerde ortak tutum alabilmek ciddi bir işaret olacak. Bugün Meclis'te grubu bulunan bütün partilerin katkılarının olmasını önemsiyoruz. Mini bir anayasa paketi yapmak üzere bir araya geldik. 15 Temmuz'dan sonra parlamentoda 4 siyasi parti ortak bildiri imzaladı. Cumhurbaşkanımız da imza koyarak birlik mesajı TBMM'den verildi. Anayasa çalışmalarında da aynı ortak iradenin yaşatılmasını düşünüyorum. CHP olarak bu görüşümüzü ifade ettik. Parlamentonun iradesinin tam olması için bütün partilerin bu sürece katkı vermesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu eksikliğin giderilmesinde yarar gördüğümüzü ifade etmek istiyorum.
Anayasanın yargı bölümünde ihtiyaç duyulan değişikliklerin yapılmasını gereğini gördük. FETÖ'nün kumpas davalarıyla TSK başta olmak üzere devlet kurumlarını nasıl teslim almak istediğini gördük. Böylece yargının tarafsız ve bağımsız olması gerektiğini gördük."
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Erdoğan, 200 vekili liste dışı bıraktı
AKP’de 600 kişilik milletvekili aday listesine son şekli verildi. Mevcut 200 isim yeniden aday yapılmadı....

Haberi Oku