Politika:
CHP ve HDP'den 'işkence' için ortak çağrı
Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılması için komisyonu göreve çağırdı. Çağrıya HDP'li üyeler de destek verdi.


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarını araştırması için çağrı yaptı.

Komisyon başkanlığına çağrıda bulunan heyet, daha önce komisyona yaptıkları çağrıya ilişkin olarak, "Bazı malum çevrecelerce FETÖ'ye destek olarak lanse edilmiştir. Bu hedef göstermeler tümüyle bir yalan kampanyasından ibaret olmakla birlikte, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun çalışmasını engellemek amacını da taşımaktadır" dedi.

"İşkence iddialarının böylesine yoğunlaştığı bir dönemde komisyonların çalışmaması kabul edilemez" denilen açıklamada, "Cezaevlerinde ve emniyet birimlerinde yaşandığı iddia edilen işkence ve kötü muamele iddialarını araştırmak amacıyla harekete geçilmesi, heyetler oluşturarak ivedilikle şikayetlerin geldiği yerlerde incelemelerde bulunulması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması hususunda Komisyon Başkanlığının acil olarak gereğini yapmasını talep ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

HDP'Lİ ÜYELER DE İMZA VERDİ

Komisyonun HDP'li üyeleri Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan'ın da imza verdiği çağrı metninde komisyonun 6 Ekim Perşembe günü saat 11.00'de toplanması talep edildi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

AB Bakanlığı dahil 7 bakanlık kapatılıyor!
Hükümetin KHK'lerle yeniden yapılandırmaya hazırlandığı Bakanlar Kurulu'na ilişkin taslağa...

Haberi Oku