Çok yakında inşaat başlıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray'da "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Sağlıktan, eğitime, adaletten, terörle mücadele ve yatırımlara ilişkin rakamlar veren Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'nin de çok yakında başlatılacağını söyledi

Çok yakında inşaat başlıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Erdoğan, “2011 yılında 2023 hedeflerimizi milletimizin takdirine sunmuştuk. O günden bugüne tüm çalışmalarımızda bizim için pusula görevi görmüştür. 2023 hedefleri içte ve dışta pek çok kişiyi rahatsız etmiştir. Tüm saldırıların hepsini boşa çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Meydanı darbecilere bırakmadık. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık. Çok büyük bedeller ödedik. Sinsi tuzaklarla karşılaştık ama hepsinin üstünden de gelmeyi başardık. 2019 yılı işte bu sıkıntıları ağırlığıyla hissettiğimiz bir yıl oldu. Türkiye için 2019 yılı ‘yıkılış yılı’ olarak öngörülmüştü. Biz 2019’u tekrar yükseliş yılına dönüştürdük” dedi.

Tuzakları bir bir bozduk

Ekonomideki tuzakları bozduklarını da anlatan Erdoğan, “Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak, hedeflerimize yöneldik. Türkiye’nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. 2019 yılı icraat programında yer alan bin 451 eylemin bin 161’ini tamamladık. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine çıkardık. İnşaatı devam eden 64 sağlık tesisini tamamlayıp hizmete açacağız. İkinci yargı paketi birkaç hafta içinde TBMM’ye sunulacak” diye konuştu.


210 milyon lira tasarruf sağladık

Türkiye'nin 210 milyon lira tasarruf sağladığını da belirten Erdoğan, “Elektronik tebligat uygulamasıyla 210 milyon TL tasarruf sağlandı. Geçtiğimiz yıl PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda bin 250 terörist etkisiz hale getirildi. Suriye sınırına 825 kilometre güvenlik duvarı inşa ettik” ifadelerini kullandı.


Kanal İstanbul bir anda belirmedi

Kanal İstanbul'un 1 günde ortaya çıkan bir proje olmadığını belirterek bu projedeki kararlılıklarını herkesin göreceğini de vurgulayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı; “Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğuna dair en küçük bir fikri yok. Ne açıkladıkları rakam, ne gösterdikleri yer doğru. Kanal İstanbul projesi bir anda çıkmış değildir. Bu kanal Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize taahhüt ettiğimiz projedir. Her şey açık net, bu kadar ortada. Bu çalışmalarda 11 farklı üniversiteden, 34 ayrı bilim dalına sahip 200'ün üzerinde bilim insanı görev aldı. İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan proje bünyesinde iki liman bir yat limanı bir lojistik merkezi 7 köprü iki demiryolu hattı iki hafif raylı sistem hattı ve 500 bin kişilik konut alanları yer alacak.

Yargının işleyişi kolaylaştı

Yeni infaz yasası hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakim ve savcı sayısını 20 bin 829'a çıkardık. Mahkeme sayılarını artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketini birkaç hafta içinde Meclis gündemine gelecek. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. (Arabuluculuk benzeri idari sulh sistemi) Bu konudaki hazırlıkları 2019’da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 10:21

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER