Politika:
Meclis'de 'başkanlık' yarışı
CHP’nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, MHP’nin adayı İstanbul Milletvekili Celal Adan, HDP’nin adayı ise Hakkari Milletvekili Selma Irmak. AK Parti adayını henüz belirlemedi.Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın görev süresi 22 Kasım 2017 tarihinde sona erecek. Meclis Başkanlığı adaylığı için başvurular 12 Kasım 2017 Pazar günü başladı. Adaylık süreci 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 24.00'e kadar devam edecek.TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor; ilk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise üç yıl. Siyasi parti grupları başkanlık için aday gösteremiyor.


Başkan adayları Meclis Başkanının görev süresinin dolmasından on gün önce başlamak üzere beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak.


GİZLİ OYLA YAPILACAK


Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak, dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanacak.


CHP’NİN ADAYI TEMİZELCHP, TBMM Başkan adayı olarak İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’i, MHP, İstanbul Milletvekili Celal Adan’ı aday gösterecek. HDP’nin adayı ise TBMM Başkanlığı seçimlerinde Hakkari Milletvekili Selma Irmak. AK Parti adayını henüz belirlemedi. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Bahçeli: İttifak bitmiştir
Devlet Bahçeli, grup toplantısında ittifakı bitirdiklerini açıkladı.

Haberi Oku