Saray Düğmeye Bastı: İşte AKP İçin İstediği Yeni Lider

Ankara kulislerinde; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Davutoğlu'nu gözden çıkardığı yerine Mehmet Ali Şahin'i düşündüğü konuşuluyor.

Saray Düğmeye Bastı: İşte AKP İçin İstediği Yeni Lider

"Koalisyoncular” ve “erken seçim isteyenler” arasında ikiye bölünen AKP’de fikir ayrılıkları sürerken, kulislerde konuşulan iddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’nun yerine eski kurmayı Mehmet Ali Şahin’i partinin başında görmek istiyor.

AKP’de ve Saray’da tüm gözler, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında yarın yapılacak olan zirveye çevrilirken,  Saray’ın beklentisi, koalisyonun olmaması yönünde.

'SARAYLI-HOCACI' ÇEKİŞMESİ

Bir süredir AKP içinde “Saraylı-Hocacı” çekişmesi yaşandığı biliniyor. Parti içinde, Erdoğan adına hareket eden ve “Saraylı” diye tabir edilen grup, özellikle CHP ile koalisyona karşı bir duruş sergiliyor. Ancak, Ahmet Davutoğlu’na yakınlığından dolayı Saray tarafından “Hocacı” olarak tarif edilen partililer ise, CHP ya da MHP ile koalisyona sıcak bakıyor. Başbakan Davutoğlu’nun da, CHP ile koalisyon taraftarı olduğu ancak “Saray engelini” aşamadığı belirtiliyor.

Bugün yapılacak zirvede sürpriz bir koalisyon çıkması durumunda Saray’ın düğmeye basacağı ve önümüzdeki haftalarda toplanması beklenen AKP Kongresi’nde Davutoğlu’nun karşısına Şahin’i ya da Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım’ı çıkarabileceği konuşuluyor. Binali Yıldırım’ın milletvekili olmaması dezavantaj yaratırken ilk seçimde 3 dönem dışına çıkacağı için vekil sıfatı kazanması da mümkün görülüyor.

Sözcü
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2015, 01:58

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER