Politika:
Sayımın durdurulma kararı kaldırıldı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler  Genel Seçimlerine ilişkin İstanbul'da 7 ilçede geçersiz oyların yeniden sayımının  durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı. 

Alınan bilgiye göre, YSK, İstanbul'daki itirazları görüşmek üzere  toplandı.

AK Parti'nin başvurusu üzerine Şile, Bayrampaşa 1. İlçe Seçim Kurulu,  Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Ümraniye 3. İlçe Seçim Kurulu, Beykoz İlçe Seçim  Kurulu, Fatih 1, 2 ve 3. İlçe Seçim Kurulu ve Gaziosmanpaşa 1. İlçe Seçim  Kurullarınca geçersiz oyların sayımına karar verilmişti.


İstanbul İl Seçim Kurulu ise CHP'nin, ''yeniden oy sayımının tedbiren durdurulmasına'' ilişkin talebini kabul ederek, sayımın tedbiren durdurulmasını kararlaştırmıştı.

Bu karara AK Parti tarafından yapılan itiraz üzerine toplanan YSK,  İstanbul'da 7 ilçede yeniden sayımın durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu  kararını kaldırdı.

YSK, oy çokluğuyla ilçe seçim kurullarının yeniden sayım kararı ile bu  işleme başlanmış ise bunun sonuçlandırılması ve yeniden yapılan sayımla ortaya  çıkan sonucun, tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması  gerektiğine karar verdi.

Yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen  uygulanmasına başlanmamış olması halinde ise il seçim kurulunun 298 sayılı  kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar  vermesi gerektiği kararlaştırıldı.
YSK KARARI KALDIRDI

Yüksek Seçim Kurulu'ndan toplantı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada durdurma kararının kaldırıldığı ifadesi yer aldı. Bu 7 ilçede durdurulan sayım işleminin yeniden başlatılması konusunda oy çokluğu ile karar alındığı belirtilen YSK'nın 4 madde halinde açıklaması şöyle:

"298 sayılı kanunun 118'inci maddesi gereğince İlçe Seçim Kurulu kararının uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmediğinden anılan maddede belirtilen kurala aykırı olarak verilen İstanbul İl Seçim Kurulu'nun kararının 1. maddesinin kaldırılmasına oy birliğiyle, İlçe Seçim Kurullarının yeniden sayım kararı ile sayıma başlanılmış ise sayımın sonuçlandırılması  gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun tüm siyasi pati ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden sayıma yönelik İlçe Seçim Kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanılmamış olması halinde İl Seçim Kurulunun 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar vermesi gerektiğine oy çokluğuyla karar verilmiştir."

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gayrimeşru durum vardır
AK Parti İBB adayı Binali Yıldırım, "Önemli olan yayından iki gün önce aynı mekanda moderatör...

Haberi Oku