Eğer aktivite yoksa seksüel istek de yok

Düzenli egzersiz yapan sağlıklı erkeklerin sperm kalitesi, fiziksel aktivitesi olmayan hemcinslerine göre çok daha iyi. Aşırı kilo ve aktivitenin fazla olmadığı yaşantı, erkeklerde azalmış seksüel istek ve aktivite ile de bağlantılı

Eğer aktivite yoksa seksüel istek de yok

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Çin’deki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tongji Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmanın detayları hakkında açıklamalarda bulundu. "Çalışmaya Çin’deki sperm bankasına sperm veren, yaş ortalaması 28, ideal kiloda, yüksek okul mezunu, cinsel yolla bulaşan hastalık ve radyasyona maruz kalma hikayesi olmayan 746 erkek katıldı" bilgisini veren Görgen, "Araştırmacılar tarafından katılımcılara ne sıklıkta ve yoğunlukta egzersiz yaptıkları ve başka aktivitelerinin olup olmadığını soruldu. Daha sonra egzersiz seviyeleri ve yoğunlunun baz alındığı bir ölçümleme yapıldı" ifadelerini kullandı.

Yürüyen merdiveni unutun

Yürüyüş ve ev işi gibi hafif aktivitelerin haftalık MET dakikası, koşma ve bisiklet gibi yoğun aktivitelerin kazandırdığından daha düşük çıktığını ifade eden Görgen, "Totalde çalışmadaki erkeklerin yarısı en az 2.245 MET dakika/haftaya sahipken daha az aktif olanları 526 MET dakikaya, en aktif olanlarsa 7.082 MET dakikaya sahiptir. Bilgisayar başında çalışan ve ağırlıklı televizyon izleyen erkeklerin sperm parametreleri değişim göstermemiştir. Aşırı egzersizin de kısırlığa ilişkisinin olduğu yönünde bulgular da mevcuttur. Bu yüzden egzersiz orta seviyede yapılmalı. Beyler, eğer sedanter bir yaşantınız ve masa başı işiniz varsa arabayı ve yürüyen merdivenleri unutun. Kalkın, hareket edin, merdiven çıkın, aracınızı biraz daha uzağa park etmeyi deneyin ya da otobüsten bir durak önce inin ve yürüyün" tavsiyesinde bulundu.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER