Sağlık:
Ekim ayı kadınlar için neden önemli?

Silivri Belediyesi, kadınların sağlıklı bir ömür geçirebilmesi için çalışmalar yapan ve her yıl Dünya Meme Kanseri Ayı olarak belirlenen ekim ayında çeşitli etkinliklerle bilinçlendirme çalışmaları düzenleyen Meme Sağlığı Derneği (Memeder) ile bilinçlendirme semineri gerçekleştirdi. Silivri Rotary Kulübü’nün de katkılarıyla Silivri Belediyesi Kültür Merkezi Yücel Erdem Tiyatro Salonu’nda düzenlenen seminerde kadınlara kendi kendine meme muayenesi yapma yöntemleri ve erken teşhisin önemi konusunda bilgiler verildi.

Bilici bilinçli olmaya davet etti
Seminere katılan Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Elif Bilici, ekim ayının meme kanserine dikkat çeken önemli bir ay olduğunu ifade ederek, bu konuda tüm kadınları bilinçli olmaya davet etti. Bilinçlendirme çalışmalarının bir simgesi olan pembe kurdeleyi ay boyunca yakasından çıkarmayacağını ifade eden Bilici, Silivri Belediyesi olarak sağlık bilincinin arttırılması konusunda göreve hazır olduklarını ifade ederek, kadınları sağlıklarına sahip çıkmaya çağırdı.

Büyükgönenç Işıklar’a teşekkür etti
Kadınların meme kanseri konusunda bilinçli olmalarının önemine dikkat çeken Silivri Rotary Kulübü Başkanı Ülkü Büyükgönenç, bilinçlendirme çalışmalarına katkı sağlayan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a verdiği destekler için teşekkür etti.

Meme kanserinde erken tanının önemi
Meme Sağlığı Derneği (Memeder)’nden Doçent Doktor Sibel Özkan tarafından verilen seminerde, meme kanserlerinin kadınlarda en çok görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türü olduğu ancak erken tanı ve etkin tedavi ile % 100’e yakın başarı elde edilebildiğinin altı çizildi. Erken tanının en önemli yollarından KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi)’yi maket üzerinde gösteren Özkan, memedeki kitlelerin % 80’ninin kendi kendine meme muayenesiyle saptanabildiğini belirterek her kadının bunu her ay mutlaka yapması gerektiği, yılda bir kere de doktor muayenesinden geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Seminer soru yanıt bölümünün ardından sona erdi.


Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Ramazan pidesini her gün yemeyin
Beslenme uzmanları ramazan ayında beslenme konusunda uyarıyor.

Haberi Oku