BEYLİKDÜZÜ:
ADAY LİSTELERİ 3 MART'TA KESİNLEŞECEK
31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinde yarın son gün. Listeler yarın (19 Şubat Salı) saat 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirilecek.

Bağımsız adayların ise kanunda öngörülen seçilme yeterliliğini taşıdıklarını belirten belgeler ve en yüksek derecedeki devlet memurunun brüt aylığı olan bin 240 lira 67 kuruşu mal sandığına yatırdığına dair makbuzla il ve ilçe seçim kurullarına başvurması gerekiyor.

Adaylardan istifa edeceklerin, bu yoldaki istemlerinin en geç 1 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar il/ilçe seçim kurullarına ulaştırılması gerekiyor.

Aday listelerinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelecek boşalmalarda ilgili siyasi partinin, göstereceği yeni adayı boşalan sıraya koyabileceği, eksikliğin tamamlanmaması halinde o seçim türü için eksik liste ile seçime katılabilecekleri ifade edilen YSK kararında, seçim takvimine göre, aday listelerinin kesinleştiği 3 Mart’tan sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde oluşacak eksikliklerin tamamlanamayacağı ancak bu kişilerin seçilmeleri halinde yerlerine kendilerinden sonra gelenlerin seçilmiş sayılacakları aktarıldı.

SEÇİM TAKVİMİNDE ŞUBAT AYI

19 ŞUBAT 2019 SALI – Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir
belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD, flash bellek, hard disk vb. ile fiziki ortamda kâğıt olarak en geç saat 17.00’ye kadar vermelerinin son günü.

21 ŞUBAT 2019 PERŞEMBE – Siyasi partilerin aday listesindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü.

22 ŞUBAT 2019 CUMA – Geçici aday listelerinin (bağımsız adaylar dâhil) ilçe seçim
kurulları, büyükşehir belediye başkan adaylarının ise il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilanı ve itirazların başlaması.

İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığının doğrudan incelemeye alınması

23 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ – Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü (Saat 17.00)

Sandık kurullarında görev alacak olan üye listelerinin siyasi partilerce verilmesinin son günü

24 ŞUBAT 2019 PAZAR – Sandık kurulu üyelerinin SEÇSİS’e girilmesine başlanması,

25 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ – Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ise ilgili il seçim kuruluna yapılan itirazların karara bağlanmasının son günü

26 ŞUBAT 2019 SALI – Sandık kurullarının teşkiline karşı şikâyetlerin başlaması (Saat
08.00)

27 ŞUBAT 2019 ÇARŞAMBA – İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, ilseçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı Yüksek Seçim Kuruluna itirazlarının son günü

28 ŞUBAT 2019 PERŞEMBE – Sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikâyetlerin ilçe seçimkurulunca karara bağlanmasının son günü.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İmamoğlu Beylikdüzü'nde Mantı Festivali'ne...
Beylikdüzü Belediyesi ile İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin birlikte...

Haberi Oku