Son Dakika:
YEREL SEÇİMLER 2013'DE YAPILIYOR...

AKP'den erken seçim hamlesi

AKP’nin cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili takvimi belli oldu.


Anayasa değişikliği gerektiren bu proje için muhalefet partileriyle temas başladı. Böylece, gelecek yıldan itibaren vatandaş her yıl sandığa gidecek. 2013’te belediye, 2014’te cumhurbaşkanlığı, 2015’te ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. İktidar partisi bir süredir gündeminde olan yerel seçim tarihiyle ilgili adım atmaya hazırlanıyor. Anayasa gereği her 5 yılda bir mart aylarında yapılan yerel seçim tarihinin öne alınmasının temel gerekçesi, kampanya döneminin kış aylarına denk gelmesi. 

Yerel seçim tarihi olarak en ideal dönem sonbahar ayı görüldüğü için anayasa değişikliği ile seçim tarihinin ekim veya kasım ayına kaydırılması planlanıyor.

Bu durumda kampanya dönemi yaz mevsimine rastlayacak. AKP, yerel seçim tarihini öne alma konusunda düşüncesini netleştirmiş durumda. Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP ile temaslara da başlandı. İktidar, muhalefetin yaklaşımını olumlu karşıladı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclis’e gelmesi bekleniyor.

CHP, Abdullah Gül’ün görev süresinin 2014’te dolacağı ve yeniden aday olamayacağına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Mahkemeden iptal kararı çıkarsa, 2012 Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi zorunlu olacak.
Normal koşullarda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosu’nda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013’te yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
önder halit demir 5 yıl önce

recep tayip erdogan suya ½200 zam elektiriye ½ 150 zam
dogal gaza½ 125 zam maaça 10 zam yapiyar çay kasiyla veriyar kepçeyle aliyor herkez salak gibi akp ye veriyor onu derdi yok elektirik vedava su vedava

Misafir Avatar
şükrü ege 6 yıl önce

Devletimizin kurucusu bölünmezliğimizin önderi Mustafa Kemal Atatürkün söylediği gibi komşularımızla barış içerisinde kalmalıyız.Amerikanın maşası olmak doğru değil Türkiye maalesef kötü bir sonuca gidebilir.Suriye sınır kapıları dahi pkk lı militanların eline gecti düşündürücü tam bizim müdahalemiz konuşulurken bunların yaşanması akla planlamayı getiriyor.Müdahale edildiği yani savaşa girmemize kılıf hazırlanıyor.Ama Türkiye herzaman ayakta ve güçlü olacaktır.İçte bizi bölmek isteyenler önemli konumlara gelmiş durumdalar.Atatürkcü olduğu için ve ya wikileaks belgelerini Türkce cevrimini yayınladı diye insanlar tutuklandı.Zamanı gelince bunları hesabını mutlaka verirler .Fakir fukaranın parasının suriyeli teroristlere harcandığı ortaya cıkıyor.En büyük harcamada istihbarat birimimizin silah yatırımında yani suriyeli ayrımcılara 60 milyon dolar silah yardımı yapıldığı yazıyordu.Kimse araştıramıyor.Korkuyor.Savcılar bile tutuklanırken artık Türkiyede nasıl hür fikir ortaya konur bilemiyorum.Ancak Vanda cadırlarda ısınmaya çalışan insanlarımız soba ateşi ile yanarken Suriyeli sığınmacılara 350 milyon dolar harcanması karşısında sinirleniyorum.Deprem yardım paralarını bizmi yedik diyenleri unutmadık.

Misafir Avatar
osman yigit 6 yıl önce

2013 de seçimlerin yapılması en doğru olanı inşellah seçimler 2013 ekimde yapılır

CHP'de gözler 27.Dönem Milletvekili aday...
CHP'de bugün MYK ve PM toplantılarının ardından milletvekili aday listesi kesinleşecek. . 24 Haziran...

Haberi Oku