Yaşam:
İşte Türkiye'nin Tinder gerçeği; tek gecelik ilişki mi, aşk arayışı mı?
Aşk arayanlar, evlilik düşünenler, 'seviyeli sohbet' peşinde olanlar var. Neredeyse kimse 'seks' düşünmüyor. Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz Tinder'da iki hafta geçirdi, kadınlarla ve erkeklerle konuştu, izlenimlerini yazdı...


Facebook, Twitter, Instagram, sosyal medya siteleri. Bu sitelerin özel mesajlaşma bölümünden flört etme imkanınız mevcut. Whatsapp, anlık mesajlaşma servisi. Bundan da yine aynı şekilde telefonunu bildiğiniz kişiyle flört etme imkanınız var. Ama tüm bu siteler aynı zamanda eşinizle, dostunuzla, akrabanızla da iletişimde bulunabileceğiniz yerler. Son zamanların trendi Tinder adlı uygulama ise tamamen amaca yönelik. Yani flörte. Hatta daha da net anlatalım, kısa süreli seks ilişkisine...

Tüm dünyada zaten böyle kullanılıyor. Tinder'a üye oluyorsunuz, bulunduğunuz yere göre size adaylar gösteriyor. Uzaklığı siz belirliyorsunuz. 2 kilometreden 160 kilometreye kadar mesafede, seçtiğiniz yaş aralığındaki adayların fotoğraflarını gösteriyor. Siz bir adayı beğeniyorsunuz, o da sizi beğenirse aranızda eşleşme oluyor. Ancak bu şekilde mesajlaşabiliyorsunuz. Yani siz birini beğenmediğiniz sürece onun sizi beğenmiş olmasının hiçbir anlamı yok. Uygulamanın başlangıç kısmı ücretsiz. Ama siz "Ben daha fazla fark edilmek istiyorum" derseniz paralı üyelik alıyorsunuz ve daha fazla kullanım özelliklerine sahip oluyorsunuz.

TÜRK KULLANICILARIN ÖZELLİKLERİ

Ben bu kadar özel üniversite mezununu bir arada görmedim. Herkes ya Bilgi, ya Bahçeşehir, ya Yeditepe Üniversitesi mezunu. En kötü devlet üniversitesi Boğaziçi. Stanford'dan, London School of Economics mezunları bile var. Gerçek mi? Tabii ki değil. Yalancının mumu diyelim buna da. İşe yarıyor mu? 2 hafta boyunca konuştuğum bazı kullanıcılar evet işe yaradığını söyledi. Bazıları ise buranın kendilerine göre olmadığını ve üyeliklerini sileceklerini aktardı.

KADINLARIN TİNDER ŞİKAYETLERİ

*Erkeklerin çok agresif bir şekilde tamamen seks odaklı olduğundan yakınıyorlar. "Evet yaşanabilir ama daha ilk kelimesi seks olan kişiyle ne paylaşılabilir ki?" diyorlar.
*Otomobiliyle, teknede ya da üstü çıplak çekilmiş fotoğrafları çok itici buluyorlar. Bu tür erkeklerin de pek şansı olmuyor.
*Yanıltıcı bilgi verilmesini asla affetmiyorlar. Hele hele evli birinin Tinder'da dolaşmasından hiç hazzetmiyorlar.
*Marjinal talepte bulunan erkeklerinde çokluğundan da şikayetçiler.

ERKEKLERİN TİNDER ŞİKAYETLERİ

*Tinder kısa sürekli ilişki için yapılmış bir uygulama. Burada ruh eşi arayan kadınlarla karşılaşıyoruz olacak şey mi?

*Yıl olmuş 2016 hala profiline 'seviyeli sohbet', 'seviyeli arkadaşlık' yazan var.

*Türkiye'den Tinder'e üye olan kadınlar galiba sevişmiyor. Evet, bazı hemcinslerimiz kadınlara çok kaba davranıyor ama biz sek talebinde bulunduğumuzda sapık diye damgalanmak da zorumuza gidiyor.

*Bazı kadınlar tamamen paralı erkek peşinde. Merak etmesinler bunu birkaç mesajdan sonra hemen anlıyoruz ve kaçıyoruz.

ÜYE OLMA GEREKÇELERİ

İki hafta boyunca konuştuğum kadın ve erkek kullanıcıların Tinder hakkındaki düşüncelerini aktarmak istiyorum. Tabii ki isim vermeyeceğim. Çünkü şimdilik 'Tinder'de görünmek 'eziklik' olarak görülüyor. Ben gerçek adımla üye oldum. Birçok kişi benim profilimi görünce önce sahte olduğunu düşünüp "Aşk Doktoru'nun burada ne işi var?" dedi. Ardından da "Aşk Doktoru da Tinder'deyse biz ölelim" dedi. Kısacası, Tinder'e öyelik pek makbul değil. Peki neden üye oluyorlar? İşte konuştuğum bazı kadın ve erkeklerin gerekçeleri:

*Sevgilimle ayrıldık. Ben de vakit geçirmek için buraya girdim. Buluştuğum birmkaç kişi oldu ama aramızda hiçbir şey geçmedi (kadın).

*İşim ağır. Uzun zamanlarımı işyerinde geçiriyorum. Herhangi bir ortamda yeni biriyle flört etmeye zamanım yok. Tinder beni bu zamanı harcamaktan kurtarıyor çünkü sitenin amacı belli! (erkek)

*Tek gecelik ilişki peşinde değilim. Bu şekilde yaklaşan olursa direkt eşleşmeyi kaldırıyorum. Buluştuğum birkaç kişiyle arkadaşlık gelişti aramızda. Ama umudumu kaybetmedim, bir sevgili edinebilirim (kadın).

*Yurt dışındayım. Bulunduğum ülkenin insanlarıyla pek anlaşamıyorum. Ama Tinder'da hem burada yaşayan Türkler'i bulabiliyorum hem de Türkiye'ye taile geldiğimde buluşabileceğim birkaç kişi ile arkadaşlık etmiş oluyorum (erkek).

*Ben burada gerçek aşkla saf sevgiyi bulup, ikisini biraz seks, biraz sohbetle harmanladıktan sonra evliliğe adım atmayı istiyorum (kadın).

*Canım sıkıldığında burada neler oluyor diye bakıyorum. Tinder'dan aşk falan çıkmaz. Seni de burada görünce durumun gerçekten çok vahim olduğunu iyice anladım (kadın).

*Burası gerçekten bana göre değilmiş. Adam konuşurken neredeyse ayaklarımın altına kırmızı halı serecekti. Bugün buluştuk, sonra eve döndüm ne bir arama ne bir mesaj. Lanet olsun tüm erkeklere (kadın).

*Buradan birkaç kişiyle buluştum. Gayet de güzel vakit geçirdik. Ben sitede olmaya devam edeceğim (erkek).

*Site bize şöyle bir iş olanağı sağlıyor. Adam gün boyu sitede profil beğeniyor. Sonra beğendiği profilden cevap gelmeyince işin kolayına kaçıyor ve benim gibi olanları beğeniyor. Biz de cevap veriyoruz ve profesyonelce görüşüyoruz (kadın escort).

*Buradan partner bulmanın en güzel yanı, herkes her şeyin farkında. Benim amacım belliyse, onunki de belli. Zaten bu site dünyada bizim gibilerin daha rahat partner bulabilmesi için kullanılıyor (eşcinsel erkek). 

*Hiç beklemediğim bir anda çok güzel biriyle tanıştım. Uzun bir süre birlikte oldum. Sonra yurt dışına gitmek zorunda kaldı. Şimdi ayrıyız. Belki yine şansım yaver gider de böyle bir ilişki yakalarım diye Tinder'da devam ediyorum (erkek).

*Ha yani, burada gözlem için bulunuyorsun. Peki çok hoşlandığın biri seninle görüşmek istese sen ne yapacaksın? Bütün erkekler aynısınız (kadın).
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Bahçeşehir'deki oluklu kertenkeleler korku...
Bahçeşehir Gölet'teki inşaat doğal yaşamı etkiledi. Yuvaları dağılan oluklu kertenkeleler sokaklarda...

Haberi Oku