YAŞASIN CUMHURİYET...

 YAŞASIN CUMHURİYET...
YAŞASIN DEMOKRASİ...
Fıkra bu ya;
Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:
- "Kimsin?"
- "Hiç" demiş Hoca, "Hiç kimseyim." Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
- "Sen kimsin?"
- "Mutasarrıf" demiş adam kabara kabara.
... - "Sonra ne olacaksın?" diye sormuş Nasrettin Hoca.
- "Herhalde vali olurum" diye cevaplamış adam.
- "Daha sonra?" diye üstelemiş Hoca.
- "Vezir" demiş adam.
- "Daha daha sonra ne olacaksın?"
- "Bir ihtimal sadrazam olabilirim."
- "Peki, ondan sonra?" Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
- "Hiç"
- "Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım: "Hiçlik makamında…!"
Ve 1919 yıllarında başlayan çetin mücadele ; Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanır... ardından TBMM 1 Kasım 1922'de saltanatı kaldırır,Padişah Vahdettin, “vatan haini” ilan edilir ve yurdu terk eder. Yaşasın Cumhuriyet...!  Hükümet Başkanı halk tarafından ve belirli yetkilerle seçilir. Ne şah ne padişah... Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
Cumhuriyet,demokrasiyi geliştirip besleyen şifadır.Hak ve özgürlükler ancak bu şekilde güvence altındadır.Hak ve hürriyet birbirini tamamlar. Bundan yoksun ise o  toplumun akciğer dokularındaki hücreleri hastalanmış demektir.Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Demokrasi.Çok şükür biz Türkiye Cumhuriyeti ülkesi olarak demokrasiden taviz vermeden çağdaş bir ülkede ;ülkesi ve milleti ile bir bütün halinde ,iç ve dış odakların tehditlerine karşı duyarlı,bölünmez bütünlüğü savunma halindeyiz.Çok şükür bizim ülkemiz çok kimlikli,farklı niteliklere ve kültürlere sahip bireylerin oluşturduğu bir mozaik  ama tek bir millet ,tek bir yürek halinde vatanını sahiplenen toplum olma yolunda gönüllü birliktelikte.Çok şükür bizim ülkemizde dil,din,ırk ve cemiyet ayrımı yok.Seçme ve seçilme hakkına sahip.Herkes özgür iradeleri ile demokrasiye katılımda bulunup , ortak paydamız olan topraklarımızda Cumhuriyet'in gölgesinde varlığını sürdürüyor.
Yaşasın Cumhuriyet,yaşasın Demokrasi...Türk kadınına hakkettiği konumu teslim etti. Kadın erkek arasındaki ekonomik ve sosyal farklılıklar ortadan kalktı.Tam bir eşitlik sağlandı özellikle siyasette. Belediye meclis üyeliklerine, milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi kadınlarımıza. Yıl 2015...Günümüzde de bu böyle.Ama siz yinede bana Türk Kadının siyasi hayatta aldığı payı,rakamları sormayın .Çünkü Siyasi partiler kadın üyelerine parti yönetiminde erkeklerle eşit temsil hakkını vermiyor ama lafa geldiğinde "kadın başımızın tacıdır" deyip koyacak yer bulamıyorlar.
Yaşasın Cumhuriyet,yaşasın Demokrasi...
Hayvanların bile kendi aralarında birbirlerine yapmayacakları terörist saldırılar canımızı yakıyor da yakıyor ... Ateş düşen yüreklerdeki yangınları söndürmeye okyanuslar bile yetmez. Toprak ananın gizlediği örtünün altında nice şehitler, analar, babalar,evlatlar var.Canı bedenden ayrılmış ruhu kanat çırpan terör kurbanları...Bekliyor bu cennet bekçileri sizi birde bu işin mahşeri var.Askerimize,polisimize ,sivillerimize uzananın kirli ellere hangi ceza verilse vicdanlarımız rahatlatır?  
Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Demokrasi.. Terörist başına bile "Sayın" dedirten. Kimin kime ne mesaj verdiğini teröristlerin eylem şekliyle okumaya çalışıyoruz.Toplum psikolojimizi bozmaya endeksli şuursuz saldırılar Türk Ulusu'nun birlik ve beraberliğini zedeleyemez.Kim ki  yurdumuz ,milletimiz ve bağımsızlığımız üzerinden hesap yapıp oyun oynuyorsa;"Yanlış hesap Bağdat'tan döner"... Toplumsal hür irade hesapları ters düz eder...
İyide ; öldür öldür nereye kadar… bir nesli yok edebilir mi bu cinayetler. ? Katliamlarda özellikle toplu alanlar hedef alınıyor çünkü öc almak mesaj vermek için masum insanlar gözden çıkarılıyor. Terör adı gibi zavallı bence.  Amaçları ; İnsanları yıldırmak,  sindirmek, korkutmak ve örgütlü , kendi ideolojilerini kanlı eylemlerle toplumlara dikte ettirmektir. Yetkililere soruyorum; -Peki bu işi hangi süreç çözer...?
Gerçi öyle bir devran ki ; terör dünyanın başına bela. Filistin’in desen kanayan yara, binlerce masum çocuk katledildi ,Suriye desen İşid tehdidi altında milyonlarca  insan ülkesini terk etti... Şişme bottan tabut yaptı mültecilere vicdansız umut tacirleri… Onca insanın hayallerini ,geleceklerini deniz sularına gömdü… Hayatta kalanları sizde biliyorsunuz kimi dilenci kimi ucuz işçi… Ama insan…Off off... Doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor...
Ama Hz Ali 'nin dediği gibi: " Bin kere mazlum olmak, bir kere zalim olmaktan iyidir." 
Hz .Mevlana'nın dediği gibi de ;  
Aynı dili konuşmak, akrabalık ve bağlılıktır.
İnsan, yabancılarla kalırsa mahpusa benzer.
Nice Hintli, nice Türk vardır ki dildeştir ler (aynı dili konuşurlar).
Nice iki Türk de vardır ki birbirine yabancı gibidirler.
Şu halde “mahremlik (yakınlık) dili” bambaşka bir dildir.        Gönül birliği (gönüldaşlık) dil birliğinden daha iyidir.
Gönülden sözsüz, işaretsiz, yazısız yüz binlerce tercüman zuhur eder.
Hiçbir mal sizin değil, neyi bölüşemiyorsunuz? Hiçbir can sizin değil, niye dövüşüyorsunuz?
Cumhuriyet bize Ulu Önder Atatürk'ten miras.Onun ilke ve devrimlerinin korunması,Cumhuriyet'in sonsuza değin yaşatılması tüm ulusumuzun ortak sorumluluğundadır.Kutsal saydığımız değerlere canını feda eden ve etmekten çekinmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şanlı tarihinin,bayrağının,her karış toprağının ortak sahibidir. Birdir, birliktedir, kardeştir... Ötesi yoktur. Ötekileşmeye toktur.
Bu vesile ile; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm Devlet Büyüklerimizi, Şehitlerimizi, gazilerimizi,silah arkadaşlarını,bu vatan ve millet için elini taşın altına koymuş ne kadar insan var ise hepsini saygı ve minnetle anar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en ulvi duygularla yürekten kutlarım...
Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi.
Barış dolu Dünya da Sevgiyle Kalın...
Sevgi Emanet.
Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hediye güden
Hediye güden - 4 yıl Önce

Yüreğinize sağlık Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun Dünya döndükçe bayrağımızı dalgalansın Cumhuriyetimiz var olsun

Mustafa Kurt
Mustafa Kurt - 4 yıl Önce

Yani gereksiz,hep nakarat olarak, tekrarlanan bozuk plak gibi bir yazı.Cumhuriyet iki ulusun mücadelesi yada uzlaşma sonucu kurulmuştur.
1924 Anayasası Türk-Kürt Cumhuriyetider.
Terörist Tankı ile Topu ile Halkı içeri tıkarak katliam yapanlardır.
Ahmet Altan okumanı tavsiye ederim.