Yerel Gündem:
ATILANIN GERİ KAZANIMI
Sanayileşme ve kentleşmenin etkisiyle beraber kaynaklar bilinçsizce kullanılmakta, bu tüketimin sonucu olarak atıklar oluşmakta ve gittikçe artan oranda karşımıza çıkan atık sorunu; bireyi, aileyi ve toplumu olumsuz yönde etkilemektedir.

Her atık maddenin çöp olmadığının bilincinde hareket eden Avcılar Belediyesi, geri dönüşüm ile toplanan materyallerin yeniden işlenmesi, üretilmesi ve kullanılmasını sağlamak amacı ile atık toplama noktaları oluşturmaya devam ediyor. Bu çalışma ile dönüştürülen malzemeler doğal kaynaklarımızı korumamıza yardımcı olurken aynı zamanda atık yığınlarının oluşmadığı, daha temiz bir çevrede yaşamamızı da sağlamayı amaçlıyor. 

Plastik atıkların geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atıksu boruları ve döşeme malzemeleri, metal ambalaj atıklarının eritilmesi ile yeniden hammadde üretimi yapılıyor. Cam ambalaj atıklarının öğütülmesiyle yeniden cam ambalaj ve hediyelik eşya yapılırken, kağıt, karton ambalaj atıkları ise kağıt fabrikalarında tekrar işlenerek yeniden kağıt üretiminde kullanılıyor.   

ÇEVREYE VERİLEN ÖNEM İNSANA VERİLEN ÖNEMLE EŞİTTİR

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli de büyük özen gösterdiği bu konu ile ilgili olarak ; “Hayatımızda büyük önem taşıyan çevre, mevcut olan tüm değerleri ile birlikte sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için korumamız gereken önemli bir değerdir. Çeşitli nedenlerden dolayı çevrenin tahrip edilmesi ve kirletilmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve gelecek nesillerimiz için büyük tehlike oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve çevreyi korumak, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya ve yaşanabilir bir çevre bırakmak hepimizin önemli görevlerinden olmalıdır. Çevreye verdiğimiz zarar aslında insanlığa verilen zarardır. Çevreye verilen önem de insan varlığına verilen önemle eşittir” dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Küçük Başkan, Beylikdüzü Belediye Başkanı...
Beylikdüzü'ndeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Bahçeşehir Koleji...

Haberi Oku