Demokratik haklarımızı Atatürk'e borçluyuz

Dünyanın birçok ülkesinden Kadın Belediye Başkanları Avcılar Belediyesi önderliğinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen «Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi»nde buluştu. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, kadınların toplumda sahip olduğu yeri anımsatarak, «Bugün seçme ve seçilme haklarımız varsa, siyaset yapabiliyorsak bütün bu demoratik haklarımızı, Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz» dedi

Demokratik haklarımızı Atatürk'e borçluyuz

 Avcılar Belediyesi’nin dünyadaki kadın belediye başkanlarını ilk kez bir araya getirdiği, “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”nde, seslerini duyuran etkin ve başarılı kadın başkanlar, cinsiyet eşitliği konusuna ve kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin önderliğinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde, “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”  12 ülkeden kadın belediye başkanları ile kadın siyasetçileri bir araya getirdi. Zirvede  ‘Şehirde Kadınlar Var’, ‘Şehirleri yeniden şekillendirmek- kadın eli’, ‘Kadınlar aracılığıyla toplumu yeniden şekillendirmek’ ile  ‘Barış ve Kadın’ ana başlıkları altında gerçekleşen 4 oturumda belediye başkanları deneyim ve birikimlerini paylaşıldı.


Yeryüzünde ne varsa kadının eseridir

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ‘modern demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kadın bir belediye başkanı olarak, 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkını kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve şükranla anıyorum. Eğer ben ve ülkemin diğer kadınları düşüncelerimizin özgürce ifade edebiliyorsak, seçiyor ve seçiliyorsak bunu Atatürk’e borçluyuz. O, ‘yeryüzünde ne varsa, kadının eseridir’ diyerek kadına verdiği değer ve önemi belirtmiştir’ dedi. 

Günümüzde cinsiyet eşitliği ile hak ve özgürlükler konusunda istenilen düzeye gelinemediğini belirten Benli; “Son yaşadığımız Özgecan Aslan cinayetinin üzerinden çok kısa bir süre geçti. Kadına şiddet, kadın cinayetleri, kadının sosyal alanda kendisini ifade etmesi ve kendisine bir yer bulması hala çok önemli bir sorun. Bugün burada toplandık, çünkü biz cinsiyet eşitliği temellerinde kadını özgürleştiren, ekonomik ve sosyal hayata katan, kadına yönelik şiddete dair projelerimizi göreve geldiğimiz bir yıl içerisinde yaptık. Şimdi de kadın konusunda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen önemli kadın belediye başkanlarımızın neler yaptıklarını, seçilmiş kadınlar olarak işlerimizi, deneyimlerimizi ve düşüncelerimizi birbirimizle ve kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye konuştu.


Kadınların yapacağı değişim önemli   

Birleşmiş Milletler Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktörü, Türkiye Temsilcisi İngiblorg Solrun Gisladottir ise cinsiyet eşitliğinin önemine değindi. Gissladottir, “Son yıllarda cinsiyet eşitliği konusunda gelişmeler yaşansa da bugün hala cinsiyet eşitliği konusunda ayrımların olduğunu görüyoruz. Burada en önemli görev, yönetici konumunda olan biz kadınlara düşüyor. Kadınlar olarak kendi yerel toplumumuzda daha fazla eşitlikçi bir çalışma başlatmak zorundayız. Kadınların şiddetten uzak katılımcı ve eşit bir şekilde yaşamasının, yoksulluğun önlenmesi için en temel çalışmadan birisidir. Eşitlik olmazsa yoksulluğu ve mutluluğu yakalayamazsınız. Bu konu evrensel bir konudur. Yerel belediyeler merkezi hükümetle beraber çalışarak, kadın güvenliği ve cinsiyet eşitliği konularında ortak projeler yapmaları gerekmektedir. Değişimi siz yapacaksınız bu değişime dünyanın çok büyük ihtiyacı var” dedi. 


Şehirleri kadınlar parlatır

Birleşmiş Milletler Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktörü, Türkiye Temsilcisi İngiblorg Solrun Gisladottir’in başkanlık yaptığı birinci oturumda “Şehirde Kadın Var” konusu işlendi. 

Kosova’nın tek belediye başkanı olduğunu belirten oturumun ilk konuşmacısı Mimoza Kusari-Lila, “Erkeklerin egemen olduğu bir siyasette, kadınların da yer bulması gerekir. Kadınlar bulunduğu yeri yönetebilir ve daha güzel bir şehir yaratabilirler” dedi. 

Bir kadın belediye başkanı olarak seçilmesinin, değişimin kendisi olduğunu belirten birinci oturumun ikinci konuşmacısı Hindistan Soda Belediye Başkanı Chhavi Rajavat; “Cinsiyet eşitliği konusunda sadece konuşmakla kalmamalıyız, harekete geçmeliyiz. Kadınla erkeğin eşit olduğu toplumu oluşturmayı hedeflemeliyiz. İtilmiş arka planda kalan kadınlarımızı sosyal ve ekonomik topluma kazandırarak, kadınlarımızın saygı görmelerini sağlamalıyız. Kadının güçlendirilmesi aynı zamanda sevgi huzur ve barış demektir. Kadınlar evleri yuva yapan ve parlatan kişilerdir. Şehirleri de parlatacak olan kişiler kadınlardır” şeklinde konuştu. 


Dayanışmayı arttırmak gerek

Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi’nde ikinci oturumda Avrupa Sosyalist Parti Kadın Başkanı Zita Gurmai başkanlığında “Şehirleri Yeniden Şekillendirmek-Kadının Eli” konusu ele alındı. Oturum Başkanı Gurmai yaptığı konuşmasında, şehirlerin tekrar şekillendirilmesi, cinsiyet bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek; toplumlarda kadın-erkek arasında bir eşitliğin olmadığını, kadınların karar verme konusunda zorluklar yaşadığını ve kadınların önünde engeller ve bariyerler olduğunu söyledi. 

Başkan Gurmai kadınların yaşadıkları sıkıntıları örneklerle anlatarak, kadınların bu konuda, birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade ederek, “Lütfen dayanışmamızı güçlendirelim, kadınları eğitirseniz bütün toplumu eğitmiş olursunuz” dedi. 

Yunanistan’dan Kavala Belediye Başkanı Dimitri Tsanaka, kadın belediye başkanlarının erkeklere oranla daha başarılı olduğunu belirterek; kadınların uluslararası alanda daha çok bilgi ve birikimlerini paylaşmaları gerektiğini söyledi. Başkan Kavala, ayrıca 2016 yılında Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi’nin kendi şehrinde yapılmasını istedi. 


Dünya daha güzel olur

Zirvede üçüncü oturumda Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Februniye Akyol başkanlığında “Kadınlar Aracılığıyla toplumu yeniden şekillendirmek” konusu işlendi.  Oturum Başkanı Akyol, yaptığı konuşmada, yaşadıkları coğrafyada kadınların yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. 

Oturumda Bulgaristan’dan Dobriç Belediye Başkanı Detelina Nikolava, kadın belediye başkanının her zaman yüreğini ortaya koyarak çalıştığını belirterek; belediye olarak kadın ve çocuklara yönelik yaptığı çalışmalardan bahsetti ve zirvenin geleneksel bir hale getirilmesini önerdi. 

Oturumda konuşan Makedonya’dan Tetova Belediye Başkan Yardımcısı Drita Abdiu Halili, cinsiyet eşitliğinin tartışılabilmesi için öncelikle kadın varlığına ihtiyaç olduğunu belirtti. Başkan Halili, “Yönetimlerin toplumun ihtiyaçlarını bilen onların ihtiyaçlarına çözüm bulabilecek kadın yöneticilerden oluşmasını istiyoruz. Kadın belediye başkanları dünyayı yönetirse eminim ki dünya daha güzel olacaktır” dedi.  


Savaşın ortak mağdurlarıyız

 “Barış ve Kadın” konusu zirvenin dördüncü ve son oturumunda Ankara Milletvekili ve aynı zamanda Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanı Gülsün Bilgehan başkanlığında gerçekleşti. Bilgehan oturum öncesi yaptığı konuşmada, dünyanın büyük çoğunluğunda kadınların yaşadığı sorunların birbirine benzediğini, siyasi, geleneksel ve kültürel sorunlar yaşandığını belirterek, kriz ve savaşların kurbanlarının kadınlar olduğunu söyledi. 

Oturumda konuşan Filistin’den Beytül Lehem Belediye Başkanı Vera George Mousa Baboun, Filistinli bir kadın olarak kadın ve barış konusunda konuşmanın kendisi için zor olduğunu belirterek; “Kadınlar olarak biz barış müzakerelerine katılmalıyız ve çözüm süreçlerinde yer alarak barış yollarını erkeklerle birlikte aramalıyız. Bize bu hak verilmezse biz çözüm süreçlerinde yer alamazsak dünyada hiçbir zaman barış olmayacaktır. Kadınlar savaşların ortak mağdurudurlar. Barışın olmadığı yerde kadınlar çok daha zorlu görevlerle karşı karşıya kalırlar” dedi.

KAYNAK: GAZETE İSTANBUL

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 11:35

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER