Yerel Gündem:
Eskiye dönüş yapıyoruz
Silivri Belediyesi, 19 Mayıs Meydanı’nın açılışı coşkulu bir törenle gerçekleştirildi. Meydanın açılışını Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar yaptı. Açılışta ünlü heykeltıraş Kemal Tufan’ın yaptığı Silivri yöresi halk oyunlarının temsil edildiği heykeller de vatandaşların beğenisine sunuldu. Heykeltıraş Kemal Tufan’ın, Halk Oyunları gösteri grubu heykelini yaptığı ekipte açılışa katıldı ve izleyenlerden tam not aldı. Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100’üncü yıldönümü sebebiyle meydana 19 Mayıs Meydanı adı verildi.

Silivri 7 bin yıllık bir şehir

Açılışta konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Çarşı meydanımız tarihi bir meydandır. Silivri 7 bin yıllık bir şehir. Silivri’de amforalar Bizans’tan kalma bir şehir. İstanbul’la boy ölçüşen bir şehir. 1600’lerde çok gelişmiş bir şehir. Bizans kültürü ile birleşmiş. 1340’larda Osmanlı’nın geçtiği bir yer. Rum, Bizans, Ermenistan bu üç milletin bir arada yaşadığı bir şehir. O zaman meydan kültürü çok gelişmiş. İpek Yolu üzerinde bir şehir. Fakat birçok nedenden dolayı o kültür kaybolmaya yüz tutmuş. Biz Silivri’de eskiye dönüş yapıyoruz. Bu açtığımız 8’inci meydanımız. Silivri’yi kamulaştırıyoruz, meydanlaştırıyoruz” dedi.

Silivri'nin sembolü oldu

Halk Oyunları heykellerini yapan ünlü heykeltıraş Kemal Tufan ise “Yıllardır yapmayı düşündüğüm bir heykeldi. Ben de Silivriliyim. Ve halk oyunlarının içinden yetiştim. Daha sonra heykeltıraş oldum. Silivri’nin sembolü haline gelmiş halk oyunlarının çok önemli bir karesini 3 boyutlu hale dönüştürmenin gururunu yaşıyorum. Ben çok uzun yıllardır heykel yapıyorum. Özcan Işıklar’ın beni davet etmesi beni kendi topraklarımda işler yapmaya ön ayak oldu. Silivri’ye önce Nazım Hikmet, Balıkçı heykeli daha sonra da Yoğurtçu Heykeli yaptım. Şimdi de sembol haline gelmiş halk oyunları heykelini yaptım. Bütün bu heykellerin yapımında belediyenin büyük bir katkısı var” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Her şey güzel olacak
Ekrem İmamoğlu'nun sloganı olan "Her şey güzel olacak" sözünün sahibi Berkay, 19 Mayıs'ı...

Haberi Oku