Yerel Gündem:
Gaziantep Lezzetleri Beylikdüzü'nde
UNESCO'nun dünya gastronomi kentleri listesine giren Gaziantep'in mutfak kültürü ve el sanatlarının tanıtıldığı 5'inci Geleneksel Gaziantep Yemek, Sanat ve Kültür Günleri Beylikdüzü'nde başladı.

Beylikdüzü Belediyesi ve İstanbul Avrupa Yakası Gaziantepliler Derneği işbirliği ile düzenlenen 5'inci Geleneksel Gaziantep Yemek, Sanat ve Kültür Günleri Eski Beylik Pazarı Alanı'nda başladı. Açılışa, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Avrupa Yakası Gaziantepliler Derneği Başkanı Fahri Tütüncü, Gaziantepli iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol konuşmaları ile başlayan açılış töreni Gaziantep'e özgü yemeklerin katılımcılara ikramı ile devam etti. Ardından Başkan İmamoğlu ve beraberindeki heyet alana kurulan Gaziantep lezzetlerinin tanıtıldığı stantları gezdi. Gaziantep'e özgü baklava ve kebap gibi lezzetler vatandaşlardan tam not alırken tören sonundaki müzik dinletisi vatandaşların beğenisini kazandı. Alandaki stantlar 25 Eylül tarihine kadar vatandaşların ziyaretine açık olacak.

"Çok zengin çeşitleri bir arada yaşayabilecekleri bir buluşma"

Gaziantep denilince akla mutfağın geldiğini söyleyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Gaziantep mutfağı çok zengin, yüzlerce çeşit var, inanılmaz bir şey dünyada böyle bir örneği var mı tartışılır belki yoktur. Bu bakımdan İstanbul'da Gaziantepliler Konfederasyonu ve Avrupa Yakası Gaziantepliler Derneği ile Beylikdüzü'nde 5'incisi düzenleniyor. Farklı, çok zengin çeşitleri bir arada yaşayabilecekleri bir buluşma, Gaziantep'in bu kadar lezzetini kolay kolay bir arada bulamazlar" dedi.

"Gaziantep'te yaklaşık 500 yemek çeşidimiz var"

Buluşmanın amacının Gaziantep'in lezzetlerinin ve el sanatlarının tanıtılması olduğunu söyleyen İstanbul Avrupa Yakası Gaziantepliler Derneği Başkanı Fahri Tütüncü, "Gaziantep'te yaklaşık 500 yemek çeşidimiz var, bu dünyada hatırı sayılır bir orandır. Gaziantep'i gelin tanıyın, Gaziantep'i tadın bu lezzetleri yaşayın ondan sonra bu merakınızı Gaziantep'e giderek giderin" diye konuştu.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

İşte İstanbul'dan gelen son oy oranları
İstanbul seçim sonuçları gelmeye başladı. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar illerindeki seçim sonuçlarını...

Haberi Oku