Yerel Gündem:
'Hacı Bektaş felsefesini Dünya'ya tanıtmalıyız'
Bu yıl 53’üncü Ulusal, 27’nci Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma etkinliklerine Meclis üyeleriyle birlikte katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düşünceleriyle Anadolu’ya yön veren Hacı Bektaş’ın sözlerinin şiddetin, ihanetin ve ayrıştırıcı duyguların öbekleştiği günümüzde derinden hissedilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, meclis üyeleriyle birlikte Nevşehir Hacı Bektaş ilçesinde düzenlenen bu yıl 53’üncü Ulusal, 27’nci Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine katıldı. Yurtiçi ve yurt dışından birçok vatandaşın katılım gösterdiği etkinliklere, Beylikdüzü Belediyesi'nin lojistik desteğiyle çok sayıda Beylikdüzülü vatandaş da katıldı.

Alevi ve Bektaşiler için bir tür ibadet yeri olan ilçeyi gün boyu gezen Başkan İmamoğlu, törenlerin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Hacı Bektaş Veli'nin türbesinin bulunduğu, 1964 yılında müzeye çevrilen Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nı da ziyaret etti. Başkan İmamoğlu, etkinliklerin ardından Beylikdüzülü vatandaşlarla birlikte Karacaahmet Cemevi’nde Beylikdüzü Belediyesi'nce verilen lokmaya katıldı. İmamoğlu, ziyareti süresince İlhan Selçuk, Turhan Selçuk ve Fikret Otyam’ı da kabri başında ziyaret ederek onlara rahmet diledi.

“Hacı Bektaş Veli felsefesinin Dünyaya tanıtılması lazım”

Etkinliklere bu yıl ikinci kez katıldığını kaydeden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu’nun önemli erenlerinden olan Hacı Bektaş Veli’nin yüzlerce yıl önce söylediği sözlerinin ne kadar değerli olduğunun bugün ülkemizde giderek kuvvetlenmesinin düşünülmesi gerekildiği mesajını vererek, “Çok kıymetli bir ziyaret yaptık.

Hacı Bektaş Veli felsefesinin dünyaya tanıtılması lazım. Türk toplumunun ne değerler taşıdığının gösterilmesi lazım. Bu değerlerin Dünya çapında hissettirilmesi toplumumuzun saygınlığını arttıracaktır. Hacı Bektaş, yüz yıllar önce düşmanlığın, savaşın karşısında durmuş, yüz yıllar önce kadının eğitiminden, aklın fikrin özgürlüğünden bahsetmiş. Her sözü çok değerli ve derin düşünülecek sözler. Umarım gelecek yıllarda bu felsefenin karşılığını bulacağımız ziyaretler yaşarız.” diye konuştu.
 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Zabıta Ekipleri Fırınları Denetledi
Çatalca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayına girilmesi ile birlikte ekmek ve pide fırınlarında...

Haberi Oku