"Hastalar sürgün edildi"

Yarkadaş: "Binlerce yurttaş, sorumsuz anlayış yüzünden mağdur ediliyor." CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Ataşehir'deki Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nin bazı bölümlerinin kapatılarak Sancaktepe'ye taşınmasına tepki gösterdi.

"Hastalar sürgün edildi"
Yarkadaş, "Poliklinikleri kimseye haber vermeden kapatıyorlar. Yurttaşa saygıları yok" dedi.Ataşehir İçerenköy Mahallesi sınırları içinde bulunan Fatih Sultan Mehmet (FSM) Hastanesindeki Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları Bölümü ve Kadın Doğum Poliklinikleri kapatılarak Sancaktepe’ye taşındı. 

ON İKİ KİLOMETRE UZAĞA


Polikliniklerin yaklaşık on iki kilometre öteye taşınmasına tepki gösteren Yarkadaş, "Hastane yönetimi taşınma işlemi için, depreme karşı hazırlık gerekçesini gösteriyor. Hastalara ise Sancaktepe'ye gidin diyor" şeklinde konuştu. Binlerce Ataşehirlinin hiç kimseye haber verilmeden yapılan taşınma işlemi yüzünden mağdur edildiğini belirten Yarkadaş, " Hastalar adeta on iki kilometre ötedeki hastaneye sürgün edildi. Bilgi veren yok; uyaran yok, hastaya saygı yok" dedi.


"SİSTEM ZATEN ÇALIŞMIYOR...


"Konuyu gündeme getirmelerinin ardından, bakanlığın "Taşınma işlemi depreme hazırlık amacıyla yapıldı" açıklamasında bulunduğunu belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:"AKP'nin sağlık sistemi zaten çökmüş durumda. Hastaneler hizmet veremeyecek halde... Buna bir de böyle plansız programsız kapatma/taşınma uygulaması eklenince mağduriyet artıyor. Yurttaş hizmet alamıyor. Son örnek ise Ataşehirlilerin yaşadıkları...


Hastaneye giden yurttaşa 'Sancaktepe'ye gidin' deniliyor. Yurttaş nasıl gidecek Sancaktepe'ye? Gitse ne olacak? Oradaki hastane Sancaktepe halkına bile yetmiyor. Şimdi bir de Ataşehir'in yükü ekleniyor bu hastaneye... Bakanlık ise çözüm üretemiyor. Olan yurttaşa oluyor. Yurttaşlarımız hastane kapılarında çile çekiyor. İktidar ise sağlıkta devrim yaptıkları yalanını söylemeyi sürdürüyor.


"ACİL ÇÖZÜM İSTEDİKonuyu TBMM gündemine de taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “İlçede başka devlet hastanesi yok. Bakanlık acilen bir çözüm bulmalı, hasta sürgününe son verilmeli" dedi.Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge de sunan Yarkadaş şu soruları yöneltti:


"İHALE KİME VERİLDİ?"1- Taşınma işleminden önce ilçe halkına bilgi verilmiş midir?

2- İlçede yaşayan vatandaşların mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

3- 2016 yılında Fatih Sultan Mehmet (FSM) Hastanesi’nin Çocuk, Kadın Hastalıkları Bölümü ve Kadın Doğum Polikliniklerinden yararlanan hasta sayısı kaçtır?

4- Bu ilçedeki hastaların Sancaktepe’ye yönlendirilmesi oradaki hasta yoğunluğunu artırmayacak mıdır? Sağlık hizmeti sunumu nasıl sağlanacaktır?

5- Depreme dayanıksız olduğu ifade edilen binalar ne kadar sürede güçlendirilecektir? Hangi güçlendirme işlemleri yapılacaktır? İlgili işlemlerin ihalesi yapılmış mıdır? İhale bedeli ve işin süresi nedir? İhaleyi alan firma ya da firmalar kimdir?​ 
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 09:40

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER