Yerel Gündem:
İstanbul'un en şanssız sitesi!
Fabrika, kumaş kurutma işlemi nedeniyle 24 saat bacalarından etrafa kötü kokulu duman saçıyor. Bacalardan çıkan duman bazen öyle yoğunlaşıyor ki; rüzgarın da etkisiyle bina adeta görünmez hale geliyor. Esenyurt’ta bir kumaş boyama fabrikasının 3 bacasından gece gündüz kötü kokular saçan duman yükseliyor. Kumaş kurutma işlemi nedeniyle çıkan dumandan, yaklaşık 400 kişinin yaşadığı yakındaki bir sitede oturanlar oldukça şikayetçi. 140 dairenin sakinleri camlarını açamaz, bahçede oturamaz, balkonlarına çamaşır bile asamaz hale gelmiş. Bacalardan çıkan dumanın yoğunluğu bazı günler oldukça artıyor. Dün de, dumanın yoğunlaştığı günlerdendi. Birçok site sakini ellerine cep telefonlarını alıp o anları kaydetti. Görüntülerde, ancak bir yangından çıkabilecek yoğun duman, rüzgarın da etkisiyle binayı sarıyor. O anlarda adeta göz gözü görmüyor.


‘FABRİKA KAPANACAK DEMİŞLERDİ’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve diğer ilgili kurumlara konuyla ilgili şikayette bulunduklarını; fakat bir sonuç alamadıklarını söyleyen site sakini Bayram Umur, “Müteahhit firma, biz daireyi alırken fabrikanın kapanacağını söyledi. Ama birkaç ay sonra böyle olmadığını gördük. Yaklaşık 1,5 yıldır da burada oturuyorum. Artık dayanacak halimiz kalmadı. Zaman zaman binanın yaydığı dumanlar yoğunlaşıyor. Ayrıca etrafa saçılan koku nedeniyle burası yaşanılmaz bir yer haline geldi. Evlerin içine kadar duman ve koku giriyor” dedi.


‘BAŞ AĞRISI YAŞIYORUZ’Bir diğer site sakini Yusuf Arslan ise, “Burada bulunan herkes dumandan ve kokulardan etkileniyor. Bundan en çok etkilenenler de çocuklarımız. Yaz-kış burun tıkanıklığı ve baş ağrısı yaşıyoruz. Gece-gündüz fabrika faaliyette olduğu için de geceleri uyumakta güçlük çekiyoruz” ifadesini kullandı. Sitenin 5. katında oturan Sevda Demir de, “2 aylık bebeğim var, dumandan ve kokudan camları açamıyorum. Geceleri de gürültüsü oluyor. İlgili yerlere şikayette bulunduk ama bir sonuç alamadık” diye konuştu.Duman ve kokudan dolayı dışarı çıkamadıklarını belirten Arzu Toprak ise, “Bu sıcaklarda kliması olan komşulara gidip oturuyoruz. Başka çaremiz yok. Gerekli yerlere başvuruluyor; ama hiçbir sonuç alınamıyor. İnşallah bir çözüm bulunur” şeklinde konuştu. 14 katlı 140 daireli binanın yaklaşık 1,5 yıl önce tamamlandığı, kumaş boyama fabrikasının ise 1992 yılından beri faaliyette olduğu öğrenildi.  
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yaşam Vadisi 2. Etap açılışa hazırlanıyor
Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi’nin 2. Etabı'nın açılışına hazırlanıyor.

Haberi Oku