Yerel Gündem:
Kurban Bayramı öncesi vatandaşı uyardı
Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle önemli uyarılarda bulundu.
Emanet’in açıklaması şu şekilde;
“Al­la­h-u Te­âla’ya iba­det et­mek ve yak­laş­mak ni­ye­tiy­le kurbanlarımızı kesmeye sayılı günler kaldı. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en samimi şekilde hissedeceğimiz, Yüce Allah’ın izniyle de; Ulusumuzun birlik ve beraberliğinin daha da pekişeceği, mazlumların kurtuluşa erip, insanlığın huzur, barış ve hidayete ermesine vesile olacağı mübarek Kurban Bayramın da dikkat edilmesi gereken bazı hususları ana başlıklar altında toplamak gerekirse tüketicilere önerim;

Kurban Bayramı münasebetiyle Bankalar, tüketicileri cezp edecek sloganlarla; Kurbanlık masrafı, bayram alışverişi, bayram tatilinin gün olması ve tatil beldelerine gitmeği planlayanlara ulaşım ve otel masrafları vs. gibi kampanyalarla bu dönemde artacak nakit ihtiyacını karşılamak için atağa geçtiler.
Günlük 6 TL taksit ve 3 ay erteleme gibi çeşitli seçenekler cazip gibi duruyor ancak faiz oranlarının yılın diğer günlerindeki oranlardan farkı yok. Bunlar vatandaşı gerekli gereksiz tüketime yönlendirmek için hazırlamış stratejiler. Bir hafta on günlük tatil keyfi sürmek elbette güzel ancak alınan krediler bütçenin üstünde ise bayram ertesi borç sarmalı, icra, haciz tehdidi gibi risklere girilmemesi gerekir. Ayrıca son zamanlarda bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısında oldukça artış gözlendiği için bütçe ile doğru orantıda borçlanmak gerekir.

KREDİ KARTLARI CAZİP Mİ?


Ödemelerinizi zamanında ve asgari tutarı değil borç miktarını yatıyorsanız cazip. Diğer şıkta Bankaların uygulamış olduğu faiz oranları malum. Nakit ihtiyaçlarımızı karşılayan bu sihirli kartlar gelir durumumuzun aksine kullanıldığında gecikmeye düşüyor akabinde nakit çekime ve alışverişe kapatılan kartların borçlarının ödenmesi için tüketiciler yine bankalar tarafından nakit bireysel kredi kullanımına yönlendirilip yeni bir borç sayfası açılıyor. Ne yazık ki birçok insan bu kredi borçlarının da ödeyemiyor. Bu hem ülke ekonomisi hem de milletimiz adına tehlike unsurudur. En iyisi mi ‘Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak.’
Öte yandan bazen, kredi kartı kullanırken sanki kredi kartı bizim değil de başkasınınmış gibi harcamalar yapıp nasıl olsa kredi kartı ile ödüyorum diyerek israf derecisinde harcamalar da bulunuyoruz. Kredi kartı kimi zaman prestij kimi zaman ihtiyaca karşılık veren bir araç. İhtiyacının üstünde parası ya da geliri olanlara lafım yok ama bu kartları bilinçli kullanmayanlar için de çok büyük külfet. Bunun altını çizmek istiyorum.  

KURBAN KESİMİ

Hayvanlar ehil kişiler tarafından çevre temizliği ve ekolojik dengenin korunması için tedbirleri alınıp vatandaşlara Belediyelerce sunulmuş Kurban kesim yerlerinde kesilmeli. Kulak küpesi, pasaportu veya veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvanların satın alınmaması gereklidir. Dini vecibelere uygun bir şekilde kesim işlemi yapılması gerektiği gibi küçük çocukların psikolojik açıdan etkilenmemesi için kesim alanlarından uzak tutulması gerektiğini düşünüyorum. 
Ayrıca et sindirimi zor bir besindir. Henüz kesilmiş hayvanın etindeki sertlik, hem pişimi hem de sindirimi açısından zor olduğu için etlerin dinlendikten sonra tüketilmesini tavsiye ederim.

KURBAN BAĞIŞLARINIZ DA KURUMSAL HAYIR KURULUŞLARINI  TERCİH EDİNİZ!

Bazı Vakıf ve derneklerin adı altında kapı kapı dolaşarak, sahte makbuz ve kimliklerle bağış toplayan kişilerin sayıları arttı. Duygu sömürülerine pirim vermeyiniz. Unutmayın ki Hayır Kurum ve Kuruluşları Bağış toplamaktan ziyade Bağış kabul eder. Bu yüzden özellikle vekaletle kurban kesecek vatandaşlarımızın Kurbanlarını  güvendiği, dini vecibelere uygun şekilde kesimi yapılan ve bu görevi  hakkıyla yerine getirecek, başta Türk Kızılay’ı, Diyanet Vakfı, Mehmetçik Vakfı vs. gibi olmak üzere Kurumsal Hayır Kuruluşlarına bağışlamaları.

BAYRAM TADINDA BAYRAM OLSUN!

Kesilen ve dağıtılan kurbanlarla komşuluk, akrabalık ilişkilerinin geliştiği, fakir ve kimsesizlerin gözetildiği, bayramlaşma ve kutlamalarla birlik ve beraberliğin güçlendiği, ziyaretlerle hasta ve yaşlıların gönüllerinin alındığı, büyüklerimizin ellerinin öpüldüğü dini 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Başkan Cem Kara Belediye personeli ile iftar...
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Belediye personeli ve aileleri ile geleneksel iftar yemeğinde bir araya...

Haberi Oku