Yerel Gündem:
Silivri'ye değerine değer katacak dev proje
Başkan Işıklar, Fatih Mahallesi Yenileme Projesi öncesinde mahallede projenin tanıtım toplantısını gerçekleştirerek, mahalle sakinlerinin görüş ve önerilerini aldı.
Silivri Belediyesi tarafından ilçenin en eski mahallelerinden olan Fatih Mahallesi’nde hayata geçirilecek Tarihi Kale İçi Projesi başlıyor. Projenin tanıtımı için halkın karşısına çıkan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, çalışmalar tamamlandığında Fatih Mahallesi’nin çekim merkezi olacağını, bölgede ekonomik ve sosyal hareketlilik yaratacağını dile getirdi. Toplantıya CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve mahalle sakinleri katıldı.

IŞIKLAR: “FATİH MAHALLEMİZİN TÜM SOKAKLARI VE CADDELERİ YENİLENECEK”

Projenin bu hafta içerisinde başlayacağını söyleyen Işıklar, her sokakta mahalle sakinleri ile görüşerek fikirlerini alarak çalışacaklarını, mahallenin tüm sokaklarının yenileneceği projeyi çok önemsediklerini dile getirdi. Başkan Işıklar: “Ben şuna inanıyorum, bu proje tamamlandığında bu binaların etrafı hediyelik eşya satan dükkânlar, kafeler haline gelecek. Mahallemiz hepimizin gıpta ile izlediği, insanların gezmeye gelecekleri bir yer haline gelecek ve özellikle tur şirketlerinin gezi listesine girecek.

İnternetten inceleyin hafta sonu gidilecek yerler arasında eskiden Silivri’nin adı yoktu, şimdi var. Fatih Mahallemizin tüm sokakları ve caddeleri yenilenecek. Kale surlarının kapıları da dâhil olmak üzere, kent estetiğine, tarihi dokusuna uygun düzenlemeler yapacağız.

Ortodoksların en önemli merkezlerinden biri Silivri. Son azizleri Aziz Nektaryus’un doğduğu ev Fatih Mahallesi’nde. Dünyada 350 milyon Ortodoks yaşıyor. Bir senede yüzde biri ilçemize gelse, burası ihya olur. Bu tarihi eserler insanlık mirasıdır. Nasıl bizim camilerimize sahip çıkarak, bakımlarını yaptırıyorlar ise, biz de onların eserlerine sahip çıkacağız. Selanik’in meydanında, Atina’nın merkezinde cami yapılıyor. Onlar bizim kutsallarımıza saygı gösterip koruyacak, biz de onların. Bunlar ortak değerlerimiz” dedi. Başkan Yardımcısı Hasan Solak’ın İSKİ, BEDAŞ ve Türk Telekom’un sürdürdüğü altyapı çalışmaları hakkında bilgiler verdiği toplantıda, mahalle sakinleri öneri ve taleplerini dile getirdi.

FATİH MAHALLESİ’NDE NELER YAPILACAK?

Tüm cadde ve sokaklarının modern kent mobilyalarıyla, estetik aydınlatmasıyla tarihi dokusuna uygun olarak yenileneceği Fatih Mahallesi’nde;

-Boyacı Bayırı Meydan Düzenlemesi,
-Turgut Reis İ.Ö.O Bahçe Duvarı ve Kaldırım Düzenlemesi,
-Havuzlu Meydan Belediye Kültür Evi,
-Eşref Çavuş Sokak Meydan Düzenlemesi,
-Fatih Camisi Çevresi,
-Aziz Nektaryus’un Evi,
-Tarihi Sarnıcın Bulunduğu Alan ve
-Tarihi Hamamın Restorasyonu yapılacak.

Fatih Mahallesi Tarihi Kale İçi düzenleme çalışmaları kapsamında; Havuzlu Kahve Meydanı ve 40 ayrı sokak olmak üzere yaklaşık 41.000 m²’ lik alanda çalışma yapılacak.
Sokak düzenlemeleri kapsamında; 4600 metre gri granit ve siyah bazalt bordür, 36.200 m², 8 cm kalınlığında tamburlanmış gri granit ile siyah bazalt taşlar kullanılacak olup, Havuzlu Kahve Meydanı için özel olarak yapılan proje kapsamında ise; 4.500 m², 8 cm kalınlığında gri granit ve siyah bazalt plak kullanılacaktır.
Fatih Mahallesi’nde düzenleme yapılacak sokaklar şu şekilde: Ata Biçen, Ay Sokak, Aydın, Bahariye, Böcekhane, Çamlıçeşme, Dibek, Emin Caddesi, Erbaş, Eşref Çavuş, Ethem Öpçin, Fatih Cami Sokak, Fatih Çeşme, Fethi Elmas, Feyzullah Işıklar, Gökçedeniz, Hamam, Hikmet Çolak, Hüseyin Öpçin, Işıklar, İbrahim Argıç, İbrahim Kandemir, İclaliye, Kalebedeni, Kırkale Kapısı, Külhan, Maliyeci Kemal Ertaş, Mektep, Mısra + Mustafa Bingöl, Nurdan, Ortaçeşme, Ramazan Sezginer, Sarnıç, Soğukkuyu, Şaban Demiray, Taşmektep, Tavanlı Çeşme, Yarbaşı, Yoğurtçu ve Zükür Mektep.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve...
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ya bağımsızlık ya ölüm’ sözüyle, 19 Mayıs 1919’da...

Haberi Oku